Европским земљама више није главни проблем како регрутовати нову војску колико убиједити постојеће трупе да не одбаце униформу.
Бриселски сајт Политико наводи да је прошле недјеље Себастијан Лекрону, министар оружаних снага Француске, представио план за задржавање талената којим би постојеће војно особље требало да се подстакне да остане у униформи.
Наводи се да је та објава дошла неколико дана након објаве годишњег извјештаја њемачког парламента у којем је откривено да је у 2023. години 1.537 војника напустило Бундесвер, чиме је особље оружаних снага Њемачке спало на 181.514 људи.
- Овакви разговори се сада воде у престоницама, у свим демократијама које имају армије које функционишу без војне обавезе - казао је Лекорну и поменуо Уједињено Краљевство и САД.
Он је рекао да на састанцима НАТО-а може да се разговара о опреми.
- Али, сада ми причамо и о нивоу задржавања (војника) - додао је Лекорну.
Враћање војног рока
Политико наводи да, док се Европа поново наоружава у оквиру реакције на сукоб у Украјини, неке земље попут Хрватске разматрају враћање војне обавезе.
У другим државама, попут Данске, планирају да прошире оружане снаге укључивањем жена у њих.
Наводи се да је Њемачка укинула регрутацију 2011, али пошто јој је војска све старија обновљена је расправа око враћања неке врсте националне војне обавезе.
У Француској војно особље остаје у оружаним снагама у просјеку за годину краће него што је то раније био случај.
Великој Британији сваке године недостаје да ангажује 1.100 припадника трупа, што је бројчано као два пјешадијска батаљона, упркос томе што је влада у Лондону додијелила задатак регрутовања приватној фирми "Капита".
Наводи се да новац игра улогу у увјеравању људи да остану у војној служби.
Међу главним мерама француског плана налази се повећање пензија, док су плате већ повећане.
Али, проблем је што услови служења у војсци нису привлачни због хроничног прекорачења радног времена одсуства од куће која трају мјесецима и пропуштених периода за опоравак.
У Пољској је нова влада објавила да ће војсци подићи плате за око 20 одсто како би задржали трупе.
Минимална плата војника подигнута је са 4.960 злота (1.150 евра) на 6.000 злота (око 1.390 евра).
У оквиру одговора на пријетњу коју представља Русија, пољска војска је порасла са 95.000 људи из 201. на 215.000 у овој години.
(Фото: Принтскрин/Јутјуб/Милитари Фоундејшн)