Аустралија је донијела одлуку која је привукла пажњу свијета – забранила је приступ друштвеним мрежама особама млађим од 16 година. Премијер Ентони Албанесе изјавио је да је јасно да се технологија брзо мијења и развија, те да ниједна влада не може у потпуности заштитити дјецу од свих опасности дигиталног свијета. Међутим, нагласио је да је циљ овог потеза да се родитељима пошаље јасна порука: “Ми смо ту да вас подржимо.”
Овај драстичан корак могао би да покрене глобалну дебату о безбједности на интернету, јер се за мање од годину дана очекује да друштвене мреже попут Фејсбука, Инстаграма и ТикТока уведу строге рестрикције за године.
У супротном уколико то не ураде, суочиће се са високим казнама. Нова правила јасно шаљу сигнал о томе какав дигитални простор би требало да буде доступан младима.
Бил Гејтс, суоснивач Мајкрософта, говорио је о овој теми за Би-би-си, истичући да прекомјерна употреба технологије, а нарочито друштвених мрежа, може имати штетне посљедице. Упоредио је то са бригама које родитељи имају када њихова дјеца превише читају, па им сугеришу да затворе књиге и изађу да се играју.
Гејтс сматра да се слични проблеми јављају у вези са телефонима, видео-играма, па чак и са друштвеним мрежама. И додао да нису само дјеца која морају да воде рачуна о коришћењу технологије, већ и одрасли, јер је утицај дигиталног свијета универзално присутан.
Што се тиче одлуке Аустралије, Гејтс вјерује да постоји велика шанса да је ово прави корак и да ће бити веома интересантно видјети како ће овај експеримент утицати на дјецу.
Подсјећајући на властите родитељске ставове, Гејтс је рекао да његова дјеца нису имала паметне телефоне до своје четрнаесте године, а коришћење рачунара им је било ограничено како не би постали зависни од екрана и интернета.
Такође, познато је да је увео забрану коришћења телефона за столом, како би породица могла да разговара уживо, без дистракција са екрана.