78 godina

Godišnjica nuklearne katastrofe u Hirošimi

  • Извор: Анадолија
  • 06.08.2023. 09:50

Prigodnim programom u Memorijalnom parku mira obilježena je 78. godišnjica nuklearne katastrofe u Hirošimi.

Tačno u 8.15 časova po lokalnom vremenu, u koliko je i pala atomska bomba na ovaj japanski grad prije 78 godina i u trenutku ubila 70.000 ljudi, okupljeni su minutom šutnje odali počast žrtvama nuklearne katastrofe. 

Obilježavanju su prisustvovali lokalni zvaničnici, kao i japanski premijer Kishida Fumio.

Gradonačelnik Hirošime Matsui Kazumi naglasio je da svjetski lideri hitno moraju preduzeti konkretne mjere u vezi s nuklearnim prijetnjama.

Dodik: Srbija i Srpska ostaće zajedno bez obzira na klevetanja iz političkog Sarajeva

Dodik: Srbija i Srpska ostaće zajedno bez obzira na klevetanja iz političkog Sarajeva

Guverner Yuzai Hidehiko je takođe istakao da je mogućnost upotrebe nuklearnog oružja došla do izražaja zbog situacije u Ukrajini i da je Sjeverna Koreja razvija svoj nuklearni program.

"Zagovornici nuklearnog odvraćanja, koji vjeruju da je nuklearno oružje sastavni dio mira, samo odlažu napredak ka nuklearnom razoružanju", rekao je Yuzai. 

Atomska bomba "Little Boy" (mali dječak) pala je na Hirošimu ujutro 6. avgusta 1945. godine u 8 sati i 15 minuta. Bila je to bomba bazirana na uraniju, s razarajućom moći od 15 do 16 kilotona TNT-a. Bomba je imala formu cilindra, 305 centimetara dužine, prečnika 71 centimetar, a bila je teška oko četiri tone, od toga je 60 kilograma bio uranij.

"Okuka smrti” odnijela život mladog Kemala: Sa suprugom i bebom krenuo na more

Bomba je bačena s visine od 10.000 metara, a detonirala je oko 550-580 metara iznad zemlje s ciljem da se dobije maksimalan efekat. Pretpostavke su da se do kraja 1945. godine, broj žrtava od posljedica atomske bombe popeo na 140.000.

Svega tri dana kasnije, 9. avgusta, SAD je bacio i drugu atomsku bombu, ovog puta na japanski grad Nagasaki, oko 300 kilometara jugozapadno od Hirošime.

Druga bomba, nazvana "Fat Man" (Debeljko), na grad Nagasaki pala je u 11 sati i dva minuta prije podne. Ova bomba je imala još jaču razarajuću moć nego prva, i to približno 21-25 kilotona TNT-a, a eksplodirala je na oko 500 metara visine. Imala je formu jajeta dužine 325 centimetara, prečnika od 153 centimetra, a njena težina je bila 4.650 kilograma.

Psi iz Černobilja genetski drugačiji od ostalih u svijetu

Psi iz Černobilja genetski drugačiji od ostalih u svijetu

Prvobitni cilj napada je bio grad Kokura, ali zbog velike oblačnosti i nepogodnih vremenskih prilika, avioni su nastavili prema Nagasakiju, pa su bombe bačene na taj grad, iako je oblačnost bila još veća. Pretpostavlja se da je u ovom gradu poginulo između 60.000 i 70.000 ljudi u direktnom napadu ili u nekoliko narednih dana.

Prema procjenama Japana iz 1968. godine, 250.000 stanovnika Hirošime umrlo je odmah nakon eksplozije ili u roku od pet godina od bolesti uzrokovanih radijacijom. Mnogi od preživjelih su kasnije umirali ili još umiru od posljedica bombardovanja, kao što su rak i leukemija, tako da niko sa sigurnošću ne zna koliko je žrtava odnijelo bacanje atomske bombe. Crne kišne kapi koje su kasnije padale i nosile radijaciju, odnijele su još života.

Пратите нас и путем Вибера

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Балкан фест: Европа пјева, снимак међународног музичког фестивала

    Балкан фест: Европа пјева, снимак међународног музичког фестивала

  • 22:15 Серија: Одметница (12+)

    Серија: Одметница (12+)

  • 23:00 Серија: Немирни (16+)

    'Српска серија из 2023. године, темељи се према роману Марка Поповића "Један погрешан корак", а режирао је Дарко Николић

  • 23:55 Филм

    ''''Филм