Učešće i nivo na kojem će vojska Sjevernoatlantske alijanse biti zastupljena na sastanku Savjeta Rusija-NATO 12. januara biće pokazatelj spremnosti NATO-a za ozbiljan razgovor, izjavio je zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško, koji će predvoditi rusku delegaciju na pregovorima.
- Pošto se radi o vojno-bezbjednosnim pitanjima, polazimo od pretpostavke da će na ovom sastanku učestvovati visoki oficiri NATO-a. To će, inače, biti pokazatelj njihove spremnosti za zaista ozbiljan razgovor, poslovni, o svim suštinskim aspektima vojne bezbjednosti u Evropi. Naša delegacija biće formirana upravo uzimajući u obzir rješenja tog problema rekao je Gruško za Sputnjik.
Gruško je objasnio da su Rusiji potrebni konkretni rezultati dijaloga sa NATO-om i da je Moskva spremna za suštinski i operativni razgovor, ali da neće voditi pregovore radi pregovora.
- Ne mogu da kažem da li će biti dovoljan jedan sastanak, dva, tri ili četiri - rekao je on.
Bezbjednost Rusije
Ruski diplomata istakao je da Rusija ima širok spektar vojno-tehničkih sredstava kako bi osigurala svoju bezbjednost ukoliko dijalog sa NATO-om o legitimnim zabrinutostima Rusije, uključujući i neširenje Alijanse, propadne.
On je napomenuo da je prerano govoriti da li se može postići značajan napredak po pitanju bezbjednosnih garancija poslije sastanka Savjeta NATO-Rusija.
- Prvo moramo održati sastanak, a zatim odlučiti u kom pravcu da krenemo dalje. Ako se govori o principijelnom izboru, onda je situacija manje-više jasna. Radi se o tome da ili idemo putem eliminisanja legitimne ruske zabrinutosti zbog vojnih dejstava Alijanse i njenog širenja, ili ćemo morati da biramo druge načine za osiguravanje naše nacionalne bezbjednosti. Instrumentarijum za taj vojno-tehnički izbor prilično je širok - konstatovao je Gruško.
Generalni sekretar NATO-a Јens Stoltenberg potvrdio je ranije da je sazvao sastanak Savjeta Rusija-NATO za 12. januar.
Prema Stoltenbergovim riječima, planirano je da se razgovara o pitanjima vezanim za evropsku bezbjednost koja se prije svega odnose na Ukrajinu.
Osim toga, kako je ranije saopšteno, za 10. januar u Ženevi su planirani pregovori Rusije i SAD o ruskim predlozima za bezbjednosne garancije.
Pretpostavlja se da će nakon toga ruski predlozi biti razmatrani 12. januara na Savjetu Rusija-NATO i 13. januara na platformi OEBS-a u Beču.
Krajem 2021. Rusija je objavila nacrte sporazuma sa SAD i NATO o bezbjednosnim garancijama.
Moskva, između ostalog, zahtijeva od svojih zapadnih partnera pravne garancije odbijanja daljeg širenja NATO-a na istok, ulaska Ukrajine u blok i stvaranja vojnih baza u postsovjetskim zemljama.