Теретни брод који након напада Хута стоји напуштен у Аденском заливу, иза себе оставља велику нафтну мрљу што је довело до еколошке катастрофе за коју је Средишња команда САД-а у петак рекла да би се могла погоршати.
Теретни брод Рубимар који је пловио под заставом Белизеа и којим је управљао Либан, превозио је запаљиво гнојиво. Оштећен је у недјељу у ракетном нападу за који су одговорност преузели јеменски побуњеници.
Посада је евакуисана у Џибути након што је један пројектил погодио бок брода, након чега је вода ушла у стројарницу, а крма попустила, рекао је оператер брода Блу Флит Груп.
#British-registered cargo ship 'Rubymar' sunk by #houthis 'Anasrallah' of #Yemen, as they allowed the crew to be evacuated to #Djibouti#redsea#RUBYMAR
— Ali Yehya علي أحمد يحيى (@Ali_Yehya1981) February 20, 2024
فيديو إغراق السفينة البريطانية روبيماري في #البحر_الأحمر، بعد استهدافها من قبل انصار الله الحوثيين #اليمن pic.twitter.com/Jv3ZzQlU7u
Други пројектил погодио је палубу брода, али није узроковао неку већу штету, рекао је за АФП извршни директор Блу Флит Груп, РОј Коури.
ЦЕНТЦОМ је рекао да је брод усидрен, али у њега полако продире вода. Иза себе је оставио нафтну мрљу дугу око 30 километара.
"М/Б Рубимар је у тренутку напада превозио више од 41.000 тона гнојива, које се могло истрести у Црвено море и погоршати ову еколошку катастрофу‘, стоји у објави на Твитеру.
No one talks about the environmental damage caused by the Houthis attack on Rubymar, a Belizean-flagged cargo ship.
— Voice from the East (@easternvoices) February 24, 2024
leaving a huge oil slick of over 30km in the Gulf of Aden.
The ship is carrying 41,000 tons of fertiliser, which If spilled into the sea,be a fatal nature disaster. pic.twitter.com/5PAz9ZR6yP
Напад на брод Рубимар причинио је досад највећу штету нанесену неком комерцијалном броду откако су Хути почели нападати бродове. Група је такође испалила балистичке пројектиле и дронове на град Еилат на југу Израела.
Напади Хута подстакли су неке бродарске компаније да обиђу јужну Африку како би избегли пролаз кроз Црвено море, кроз који иначе пролази око 12 одсто укупне глобалне поморске трговине.
(Јутарњи)