Швајцарска влада је саопштила да ће у будућем периоду највјероватније укинути мораторијум на израду нуклеарних постројења који је изгласан 2018. године.
Мораторијум је на снагу ступио 2018, након и због несреће у Фукушими и у оквиру пакета регулатива који су тада усвојени, Швајцарска је себи за задатак дала да се постепено повуче из употребе нуклеарне енергије. Али је, изгледа, Швајцарска релативно брзо одлучила да овај мораторијум укине због растућих потреба земље и због тога што је према њеној процјени, нуклеарна енергија једина кадра да обезбиједи сигурно снабдијевање енергијом, пише портал Нуклеарна перспектива.
Зато је раније ове године усвојен популарни акт – законски предлог који је дошао “одоздо”, дакле, као популарна иницијатива – “Електрична енергија за све у сваком тренутку (зауставимо рестрикције)” (Electricity For Everyone At All Times (Stop Blackouts)). Издвојимо још једну ствар: Савезно веће је у једном тренутку напоменуло да се „посљедњих година ситуација на тржишту електричне енергије и у енергетској политици из темеља промијенила” због: климатских циљева и потражње електричне енергије; нове електране на гас више нису опција; и геополитичке неизвјесности. Дакле, сасвим се јасно препознаје и повећање потреба али и то да обновљиви извори енергије нису сами по себи кадри да обезбиједе сигурно и поуздано снабдијевање.