Шпански парламент одбацио је данас иницијативу појединих каталонских странака да Шпанија призна независност тзв. Косова. Иницијатива је одбачена са 293 гласа „против“, 27 уздржаних гласова, и 25 гласова „за“.
Приједлог да се та иницијатива нађе на дневном реду данашњег засједања, дала је каталонска сепаратистичка странка Јунтас чији је посланик Едуард Пујол Бонел у уторак, приликом образлагања приједлога рекао да је КиМ „правна држава“ и да је одлуку о проглашењу независности признао Хашки суд.
Њега су тада подржале баскијске и друге каталонске странке, које се иначе залажу за отцјепљење Баскије, односно Каталоније од Шпаније.
Усвајању иницијативе тада су се оштро успротивиле конзервативне странке Вокс, Народна партија и Социјалистичка партија Галиције.
Карлос Флорес Хуберијас из странке Вокс навео је тада да постоји много разлога зашто Шпанија то не би требало да уради и навео да став Шпаније поштују друге земље, да Шпанију нико не тјера да то уради, да признавање нечије територије као државе, друге државе доносе на основу својих националних интереса.
Он је подсјетио и на међународно право и резолуцију Савјета безбједности Уједињених нација 1244 која је потврдила посвећеност држава чланица Уједињених нација суверенитету и територијалном интегритету СР Југославије и других држава у региону.
- И ниједна каснија резолуција, а још мање обмањујућа резолуција Међународног суда правде од 22. јула 2010, која је игнорисала било какву анализу о томе да ли је међународно право Косову дало позитивно право да једнострано прогласи своју независност, не доводи до супротног - рекао је посланик Вокса.
Рикардо Тарно Бланко из Народне партије рекао је да је захтјев да се призна КиМ једна од највише понављаних мантри каталонских сепаратиста и нагласио да Каталонија нема никакву сличност са КиМ јер ту није дошло до протјеривања 700.000 грађана, убијања грађана нити војне окупације.
Додао је и да се за Народну партију ништа није промијенило по питању међународног права и политичке ситуације да се призна независност тзв. Косова.
- Не признајемо једнострано проглашење независности из 2008. Исто тако, вјерујемо да морамо да наставимо, заједно, да унапређујемо мир и стабилност на Балкану - закључио је он.
Обдулија Табоадела Алварез из Социјалистичке партије Галиције рекла је да Шпанија остаје чврста у свом ставу да не призна КиМ, али да већ дуго ради на преговорима за рјешење сукоба унутар међународне заједнице.