Амерички геолошки институт (УСГС) прогнозирао је број мртвих стравичних земqотреса у Мјанмару између 10.000 и 100.000.
За сада тачних информација о броју страдалих нема, али "Њујорк тајмс" наводи да је погинуло најмање 20 особа у Мјанмару, а три на Тајланду.
Према ријечима лекара Кјау Зина из Опште болнице у Мандалају, у том граду је погинуло најмање 20, а повријеђено 300 особа.
"Све више повријеђених пристиже, али немамо довољно љекара и медицинских сестара", рекао је он.
Земљотрес је изазвао урушавање мостова и неколико зграда широм Мјанмара, укључујући у Нејпјиду, главном граду те земље, објавио је лист "Глобал њу лајт оф Мјанмар".
Црвени крст је саопштио да су у земљотресу оштећене и урушене зграде и јавна инфраструктура и изразио забринутост за стање брана, пренео је Ројтерс.
"Јавна инфраструктура је оштећена, укључујући путеве, мостове и јавне зграде. Тренутно смо забринути за бране које људи посматрају да би видели у каквом су стању", рекла је новинарима у Женеви Мари Манрик, програмска координаторка Међународне федерације Црвеног крста, путем видео-везе из Јангона.
Она је изнијела очекивања да це утицај земљотреса бити прилично велики.
Војна хунта Мјанмара је упозорила становништво да су могући нови потреси у наредних шест сати.
У градовима и регионима Сагаинг, Мандалај, Магвеј, сјевероисток државе Шан, Баго и Најпидоу проглашено је ванредно стање.
Према ријечима свједока, има много срушених зграда, укључујући хотел, мост, вртиће и станове у Мандалају, Сагаингу и на југу државе Шан.
Сирене се непрекидно чују широм Мјанмара, кажу свједоци за ББЦ. Како пријете нови потреси, становници Мандалаја се још увијек не враћају кућама. Многи су и даље на улицама. Градом се могу видјети ватрогасна возила и кола хитне помоћи.
Свједоци кажу за ББЦ да се по целом граду готово непрекидно чује звук возила хитне помоћи.