Финско Министарство унутрашњих послова је потврдило да је земља спремна за имплементацију новог система уласка/изласка из ЕУ (ЕЕС).
Кроз званичну изјаву, Министарство је саопштило да се очекује да ЕЕС постане оперативан током ове године, а у исто вријеме је нагласило да је Финска завршила све припремне кораке потребне за ефикасну имплементацију новог система на границама, извјештава Шенген њуз.
Према тренутној процјени, ЕЕС ће почети да функционише у ЕУ током 2025. године.
Поред изјаве о својој спремности, Министарство је такође поздравило приједлог Европске комисије да дозволи државама чланицама да постепено имплементирају систем.
Према приједлогу Европске комисије, чланице Шенгена ће бити у могућности да постепено уводе нови систем. Државе чланице ће морати да почну са радом ЕЕС-а од првог дана, према својим могућностима.
Почеће са регистрацијом око десет одсто оних који прелазе границу, а након шест мјесеци мораће да постигну потпуну регистрацију, наводи Шенген њуз.
Финска влада поздравља приједлог Комисије за регулативу и позитивно гледа на опцију чланица да ефикасно постигну циљеве ЕЕС-а у разумном временском оквиру.
ЕЕС систем постаје оперативан ове године
ЕЕС је требало да ступи на снагу у посљедњем кварталу 2024. године. Међутим, због тога што су неке чланице изразиле неспремност, ЕУ је одложила рок 10. новембра са стола.
Недуго након посљедњег одлагања, званични ЕУ сајт за ЕЕС је потврдио да нови систем границе ЕУ треба да почне са радом 2025. године. Ипак, још увијек није дато више информација о тачном датуму почетка.
Шта је ЕЕС систем?
ЕЕС је аутоматизовани систем на граничним прелазима који ће замијенити штампање пасоша, а чији је циљ модернизација контроле.
Када ЕЕС постане оперативан, сви држављани који нису из ЕУ мораће да се региструју у систему, пружајући своје биометријске податке и друге личне информације. Ови подаци ће бити у бази података на период од три године.
Увођењем овог новог система, земље чланице ће моћи да прате све држављане ван ЕУ који улазе и излазе са њихове територије.
Циљ система је, између осталог, да детектује оне који остају дуже него што је дозвољено, спријечи илегалну миграцију, допринесе лакшем процесу путовања и идентификује особе које користе лажне идентитете.