Закон о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација је у складу са праксама многих држава које препознају потребу за додатном контролом страног финансирања невладиних организација, поручује правни заступник Републике Српске Лазар Стјепановић.
Примјери међународне праксе укључују:
1. САД - ФАРА закон (Foreign Agents Registration Act)
2. Русија - Закон о "страним агентима"
3. Мађарска - Закон о транспарентности организација које примају страна средства
"Закон не крши међународне конвенције о људским правима, јер не забрањује рад организација, већ уводи јасне механизме контроле и транспарентности. Тиме Република Српска слиједи легитимне правне моделе других држава, прилагођене својим потребама и законодавном оквиру“, поручује Стјепановић.
ФАРА : Стране владе рутински предузимају напоре да утичу на нашу унутрашњу и спољну политику, законодавне процесе, демократске процедуре и јавно мњење. Ове владе понекад остварују тај утицај ангажовањем лобиста, стручњака за односе с јавношћу, истакнутих пословних људи или бивших званичника америчке владе да раде у њихово име. Такве активности су легалне - под условом да су транспарентне.
Првобитно донесен 1938. године, Закон о регистрацији страних агената (Foreign Agents Registration Act - ФАРА) помаже америчком народу и њиховим изабраним званичницима да разумију ко заиста стоји иза таквих активности утицаја. Овај закон захтијева да особе које раде у име страних влада или других страних субјеката (укључујући Американце) открију своје односе са страним субјектима и пруже информације о својим активностима.
Агентима који не изврше регистрацију пријети кривична одговорност ако је њихов пропуст намјеран.
Одсјек за ФАРА у оквиру Одјељења за националну безбједност Министарства правде САД управља и спроводи овај закон. Регистровани агенти морају објелоданити своје уговоре са страним субјектима, извјештавати о износима и изворима средстава која су примили и водити евиденцију о свим активностима које су обављали у име страних субјеката. Такође, агенти морају означити све информативне материјале које дистрибуирају како би открили свој однос са страним субјектом и поднијети копије тих материјала Одсјеку за ФАРА.
Закон дефинише стране субјекте као стране владе, политичке странке, корпорације, појединце и невладине организације. Агентима се сматрају они који дјелују на захтјев, под руководством, контролом или наређењем страног субјекта.
ФАРА захтијева да се агенти страних субјеката региструју ако се баве политичким активностима или активностима усмјереним на утицај на владу САД или јавност у вези са унутрашњом или спољном политиком, учествују у пропагандним напорима, дјелују као савјетници за односе с јавношћу, публицитет или информативне службе, обављају прикупљање или расподјелу средстава, или лобирају Конгрес или извршну власт САД.
Постоје изузеци за одређене агенте који се региструју код Секретара Сената и Секретара Представничког дома према Закону о објелодањивању лобирања (Lobbying Disclosure Act), чиме им се омогућава лобирање законодавне или извршне власти. Међутим, овај изузетак није доступан агентима страних влада или страних политичких партија, нити када су страна влада или страна политичка партија главни корисници лобирања. Тајне кампање страног утицаја често крше ову одредбу.
Како ФАРА функционише
Стране владе предузимају напоре да утичу на политику и јавност.
ФАРА доприноси заштити интегритета америчке демократије сузбијањем тајног утицаја страних влада на наш политички процес.
- Помоћник државног тужиоца Џон Ц. Демерс
Како препознати да неко може дјеловати као агент страног субјекта и бити обавезан да се региструје према ФАРА?
Неки од могућих сценарија:
1. Истакнути пословни човјек заказује састанак о енергетској политици, али умјесто тога дискутује о слици стране земље у САД, понављајући изјаве лидера те земље.
2. Бивши конгресмен говори о тарифама на пољопривредне производе, иако раније није био укључен у ову област. Умјесто тога, фокусира се на захтјев стране земље за ослобађање истакнутог дисидента, користећи исте аргументе као и власти те земље.
3. Лобиста долази на састанак са члановима стране владе или политичке партије, који затим воде разговор и износе ставове који су важни за односе њихове земље са САД.
4. Лобиста који је регистрован према Закону о објелодањивању лобирања почиње говорити о интересима страних субјеката који нису наведени у његовим пријавама.
Ако сумњате да сте дошли у контакт са нерегистрованим агентом страног субјекта, обратите се ФБИ-ју или Одсјеку за ФАРА при Министарству правде САД.