Čitav svijet čeka da vidi da li će biti održan sastanak Ukrajine i Rusije, koji je inicirao Kijev. U međuvremenu, od ambasadora Ukrajine u Velikoj Britaniji stiže poruka da će Ukrajina možda odustati od članstva u NATO, kako bi spriječila mogući rat.
Tenzije oko Ukrajine su u porastu posljednjih nekoliko mjeseci, pošto su Vašington, London i njihovi saveznici tvrdili da Rusija planira invaziju.
Ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji Vadim Pristajko izjavio je u ponedjeljak da bi Kijev "mogao da pristane" da ne uđe u NATO ako bi to moglo da pomogne da se spriječi "rat" sa Rusijom.
- Mogli bismo, posebno ako nam tako prete, ucijenjeni i na to natjerani - citiran je Pristajko o tome da li njegova zemlja može da promijeni svoj stav o članstvu u alijansi.
Pristajko je istakao, pak, da se Rusija već graniči sa članicama NATO-a, rekavši da to "nije promenilo bezbjednosnu situaciju" za Moskvu.
Podsjetimo, Ukrajina je pozvala na sastanak Rusiju i ključne članice Organizacije za evropsku bezbjednost zbog eskalacije tenzija na granici. Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba rekao je da je Rusija ignorisala zvaničan zahtjev da objasni gomilanje trupa.
Kuleba je poručio da je sljedeći korak traženje sastanka, koji bi trebalo da se održi u okviru 48 sati, kako bi se saznali planovi Rusije. Moskva je više puta demantovala da ima planove da izvrši invaziju na Ukrajinu, iako je oko 100.000 ruskih trupa raspoređeno oko ukrajinske granice.
Neke zapadne zemlje upozorile su da se Rusija sprema na vojnu akciju, a SAD su rekle da je Moskva spremna da otpočne napade iz vazduha "u bilo kom trenutku".
Više od deset zemalja svijeta zahtijevalo je od svojih državljana da podhitno napuste Ukrajinu, a neke su donijele odluku i da povuku i diplomatsko osoblje iz Kijeva. Američki CBS news javlja da će SAD povući svo svoje osoblje iz ambasade u narednih 48 sati, pozivajući se na tri izvor.
Podsjetimo, i Srbija je savetovala svojim državljanima da razmotre privremeno napuštanje Ukrajine.
Ministar Kuleba je rekao da je Ukrajina u petak tražila odgovore od Rusije o tome kakve su im namjere pozivajući se na deo Bečkog dokumenta - skup bezbjednosnih sporazuma - zahtijevajući da Moskve objasni svoje vojne aktivnosti.
- Ako je Rusija ozbiljna kada govori o nedjeljivosti bezbjednosti u prostoru OEBS-a, ona mora da ispuni svoju posvećenost vojnoj transparentnosti kako bi deeskalirala tenzije i unapredila bezbjednost za sve - rekao je on.
Ipak, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, koji je kritikovao "paniku" koju izazivaju takve tvrdnje, istakao je da nije vidio nijedan dokaz da Rusija planira da izvrši invaziju u narednim danima.
U nedjelju je gotovo sat vremena telefonom pričao sa američkim predsjednikom Džoom Bajdenom. Bijela kuća je saopštila da je Bajden ponovio američku podršku Ukrajini i da su se oba lidera složila oko "važnosti da se nastavi sa diplomatijom i odvraćanjem".
U saopštenju iz Ukrajine se navodi da se Zelenski zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama za svu podršku i da je predsjednik Ukrajine pozvao svog američkog kolegu da dođe u Ukrajinu. Iz Bijele kuće nisu komentarisali poziv za posjetu.
Inače, samo dan ranije, Bajden je nešto više od sat vremena razgovarao sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom, ali bez mnogo napretka.