Животне приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "PrimeTime".
Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, те монах који живи у самоћи посљедње 24 године.
Монах Амфилохије је Кинез који је одрастао у Аустралији, а православље је открио док је студирао у Великој Британији и сада живи у манастиру Ксенофонт.
"Никада нисам био тако срећан, осим можда онда када сам био дијете“, прича он на грчком језику.
Како каже, његов посао на Светој Гори подразумијева одржавање манастира.
"Помажем, припремам их за службе, стављам уље у кандила, једном недјељно чистим манастире, шта треба бришем, перем. Било је то све што сам желио у свом животу, дошао сам овдје и заволио ово мјесто. То је мјесто молитве, вјере, љубави“, додаје Амфилохије.
Међу монасима је и двадесетседмогодишњи Емануел из Ларисе, који је студирао економију на Аристотеловом Универзитету у Солуну, а потом изабрао Свету Гору за живот. Бави се узгојем поврћа.
"Мајка Божија нам помаже, сваке године имамо производњу и од тога се хранимо. Сада су ту зимске врсте: броколи, цвекле, празилук, целер, итд.“, прича он за емисију PrimeTime са њиве које обрађује.
Наглашава да “животне потешкоће постоје свуда”.
"Довољно је да то радиш с љубављу и ентузијазмом за Бога и манастир, тада је све лако“, истиче.
Како каже, осјећао се лијепо када је први пут посјетио Свету Гору.
"Бог је свуда у цијелом свијету, али ово мјесто има нешто другачије од осталих“, закључио је.
У емисији је говорио и старац Харинтон, један од такозваних монаха келијаша, који је дошао на Свету Гору 1974. године, са само 15 година.
"Прво што сам урадио јесте да сам направио овај прозор како бих имао природно свјетло“, каже он о келији Светог Ђорђа, чији је старјешина.
Први документ, посебна исправа коју има у својој келији, датира из 1664. године, али “келија је саграђена најмање 100 година раније”.
"Тешко је, али потешкоће доносе благослов. У заједници имаш све спремно. Провео сам 20 година у заједници, али сам увијек желио да будем сам. Суштина монаштва је тишина“, прича он.
Не допада му се како данас изгледа Света Гора. Каже, некада је било другачије - потпуни мир и тишина, док је данас доста комерцијалније.
"Када сам први пут дошао, мислио сам да живим у сну. Туга ме обузима што се много тога мијења јер оно што се види није права Света Гора. Права Света Гора је скривена“, закључује старац Харинтон, преноси Еуроњуз.