Nakon prozivanja ruskog vojnog vrha Jevgenij Prigožin odlučio se na drastičan čin, svoje trupe je uputio prema Moskvi i započeo otvorenu oružanu pobunu.
Vladimir Putin nazvao je to izdajničkim činom i obećao da će pobunu slomiti.
Ruska obavještajna služba FSB pozvala je borce plaćeničke grupe Vagner da odbiju da izvršavaju "zločinačke i izdajničke" naredbe svog šefa.
Vagnerovci i regularna vojska već su se sukobili na nekoliko mjesta, što pokazuju i snimci na društvenim mežama.
Donedavni bliski saradnici sad su otvoreni neprijatelji. Plačenička skupina Vagner osnovana je 2014., nakon aneksije Krima. Naoružavali su i organizovali separatističke grupe u Donbasu. Godinama su djelovali kao lična Putinova jedinica, a njihovi plaćenici raspoređeni po svijetu promovišu ruske interese. Bili su upleteni u rat u Siriji u kojoj su držali Asadovu stranu, u Maliju, Sudanu, Mozambiku.
Službeno ruska država ih ne priznaje pa tako Moskva može reći kako nema veze s "svjetskim operacijama". Vjeruje se da ih osim Prigožina kontroliše ruska vojno-obavještajna organizacija GRU.
Gdje god bili, zadatak im je da podrže vojne režime koje preferira Kremlj, zbog geoplitičkog uticaja kao i pristupa prirodnim resursima. Kako je svojevremeno u velikoj analizi pisao "Daily Mail", vagnerovci su stekli reputaciju brutalnih nasilnika, postižući svoje ciljeve svim mogućim sredstvima.
U Ukrajini su od samog početka rata, a tokom 2022., počeli su masovnu regrutaciju okorjelih kriminalaca po ruskim zatvorima. Na frontu su korišćeni kao topovsko meso. Obećana im je sloboda nakon učestvovanja u ratu.
Lice Vagnera je Jevgenij Prigožin, nekad odani Putinov saveznik, još iz vremena kad je za Kremlj pružao usluge kateringa. Tako je i nastao nadimak 'Putinov kuvar'.
On je godinama obacivao optužbe da ima veze s Vagnerom, čak je i tužio neke koji su to tvrdili, da bi, povučen uspjesima njegovh trupa u Ukrajini, konačno priznao kako je lično osnovao grupu.
"Rođena je grupa rodoljuba koja je kasnije nazvana Vagnerov bataljon. Ponosan sam što sam uspio odbraniti njihovo pravo da štite interese svoje zemlje", rekao je svojevremeno.
Dmitrij Utkin. Drugo važno lice Vagnera. Operativni komandant i zakulisni vođa, za kojeg mnogi vjeruju da je bio suosnivač. Bivši potpukovnik ruskih specijalnih snaga 'Spetsnaz', Utkin je primio nekoliko ordena za hrabrost za svoje akcije na bojnom polju. Ratovao je i u Siriji.
Kako piše "Daily Mail", Asadu je pomagao preko privatne vojne firme sa sjedištem u Hong Kongu, kojom upravlja Rusija, poznate kao Slovenski korpus. Navodni je obožavatelj Trećeg Rajha, ima nacističke tetovaže, a grupa je ime dobila zbog ljubavi prema slavnom njemačkom kompozitoru Rihardu Vagneru.
Tim istraživačkih novinara otvara mogućnost da je Utkin više terenski komandant, u hijerarhiji ispod viših operativnih vođa. A jedan od njih navodno je Andrej Trošev, bivši pukovnik oružanih snaga, s najvišom titulom, onom 'Heroja Ruske Federacije'. Troševa je Evropska unija opisala kao 'šefa štaba' Vagner grupe i čini se da je nadređen Utkinu.
Konstantin Pikalov, kodnog imena 'Mazaj', je još jedan veteran za kojeg se vjeruje da je kao vagnerovac bio u Africi. Bivši pukovnik vodi privatnu firmu za obezbjeđenje Konvoj, čije je sjedište u Sankt Peterburgu, a pružala je sigurnosne usluge ruskim konzultantima koji rade s visokim zvaničnicima u nekoliko afričkih zemalja.
Prema zajedničkoj istrazi "The Insidera" i "Bellingcata", bivši pukovnik bio je usko povezan s ubistvima tri ruska novinara koji su stigli u Srednjoafričku Republiku kako bi istražili vađenje minerala od strane ruskih kompanija 2018.
Igor Kostjukov (62) je odlikovani mornarički admiral, a od novembra 2018. GRU-a. Nije bio direktno upleten u stvaranje Vagnera, ali bliske veze s GRU-om znače da je Kostjukov uključen u njihove operacije.
Aleksej Djumin, bišvi Putinov tjelohranitelj, poznat po bliskom odnosu s ruskim predsjednikom. Naklonost je navodno zaslužio kad je otjerao medvjeda iz jedne od Putinovih rezidencija.