Након смрти папе Фрање, један кардинал из Сједињених Америчких Држава постао је вршилац дужности шефа Ватикана док се не изабере нови папа.
Ради се о кардиналу Кевину Фарелу, клерику рођеном у Даблину који је постао натурализовани амерички држављанин након што је провео много година службујући у Сједињеним Државама.
Фарелл, бивши бискуп Даласа, обнаша функцију "камерленга", или дворског великог ћамбелана, што је вршилац дужности шефа Ватикана у периоду између смрти или абдикације папе и именовања сљедећег католичког вође.
Овај 77-годишњак има диплому из пословне администрације са Универзитета Нотр Дам у Индијани. Он је највиши рангирани амерички бискуп у централној администрацији Цркве и познат је по својој способности доношења одлука и организацијским вјештинама.
Има предност што течно говори енглески и шпански – два најраширенија језика у Цркви. Такође је познато да говори италијански и ирски гаелски језик. Фареллово знање привукло је пажњу папе Фрање, који га је учинио једним од својих најпоузданијих сарадника.
Папа Фрањо је 2016. године именовао тадашњег бискупа Даласа за вођу ватиканске породичне службе, касније га је именовао кардиналом, а три године касније одабрао га је за важну и осјетљиву функцију камерленга.
Шта је камерленго?
Једноставно речено, камерленго – или дворски велики ћамбелан – је вршитељ дужности шефа Ватикана у раздобљу између смрти или абдикације папе и именовања сљедећег вође Католичке Цркве.
Задатак камерленга је "службено утврдити смрт папе", саставити смртовницу, ставити печате на папину спаваћу собу и радну собу те припремити погребне обреде. Камерленго такође има задатак направити практичне аранжмане за конклаву, осигурати повјерљивост поступка и уредно гласање.
Овлаштења камерленга ограничена су на свакодневну администрацију Ватикана, а он предсједава одбором од три друга кардинала док обавља своје дужности. Када настану озбиљна питања, мора консултовати шири скуп кардинала, пише Вечерњи лист.