Земље ЕУ и НАТО у формату "коалиције вољних" проучавају могућност распоређивања трупа у Украјину након прекида ватре, рекла је шефица дипломатије ЕУ Каја Калас по доласку на неформални састанак министара одбране "коалиције вољних" у сједишту НАТО, која је сазвана на иницијативу Велике Британије и Француске.
"Дискусија се наставља. Један број земаља је спреман да учествује, једни не. Али главно је питање, ако буде мира, које снаге и могућности ће нам требати. Размишљамо о посматрачкој мисији, о мировној мисији, о мисији одвраћања, о мисији појачања", рекла је она, наводећи формате страног војног присуства у Украјини.
А министри одбране из око 30 земаља разговарали су у Бриселу о могућој мировној мисији у у Украјини у којој би учествовале снаге из европских земаља које то желе након окончања сукоба у тој земљи.
Ројтерс наводи да су кључна питања о могућој мисији и подршци Сједињених Америчких Држава у томе остала без одговора.
Британски министар одбране Џон Хили рекао је на састанку да су европске земље спремне јединствене у томе да се осигура будућност Украјине након постизања мировног споразума.
Хили је истакао да је циљ да се ојача позиција Украјине, да се заштити њен суверенитет и одврати евентуална "будућа руска агресија".
Шведски министар одбране Пал Јонсон рекао је да не искључује могућност да ће шведске трупе учествовати у евентуалној мировној мисији у Украјини, али да прије тога треба да буде разјашњен низ питања.
Холандски министар одбране Рубен Брекелманс рекао је да је важно разговарати о томе на који би се начин поступало у случају да Русија "поново нападне Украјину" након постизања примирја.
Састанак одржан у сједишту НАТО-а био је посљедњи у низу "коалиције вољних" у којој се налазе углавном европске државе, предвођене Великом Британијом и Француском на којима се разговарало о томе како да се постигне трајан мир у Украјини након преговора у којима посредују САД.
Домаћини састанка су били британски и француски министри одбране Џон Хили и Себастијен Лекорни.
Уочи састанка, фински министар одбране Анти Хаканен је рекао да чланови коалиције вољних "виде да Русија не жели довољно да се постигне мир", због чега је, како је навео, важно да се говори о оснажењу позиције Украјине у преговорима.
Медији су, иначе, јавили да су Британија и Француска покушале да убиједе америчког предсједника Доналда Трампа да пошаље авијацију, обезбиједи надзор границе и извиђање умјесто да пошаљу војнике, али је амерички предсједник одбио да преузме такву обавезу. Још увијек није познато тачно вријеме могућег распоређивања снага "коалиције вољних" на територији Украјине у оквиру такозване мировне мисије, као ни број трупа.
Како је појаснио британски премијер Кир Стармер, тренутно се разматрају многе опције, али договора још нема.