Све што је потребно за процват човјечанства и његов развој садржано је у Повељи УН, али Запад се ослања само на оне принципе који су у конкретном случају у његовом интересу и никада не тумачи овај документ цјеловито, поручио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на конференцији за медије након сједнице Савјета министара спољних послова ОЕБС-а на Малти.
Примјер за то је проглашење независности тзв. Косова 2008. године када су наводили да је одлука донесена на основу принципа Повеље о поштовању права нације на самоопредијељење.
Међутим, недуго послије тога, када су Кримљани пожељели да се припоје Русији, западне земље су позивале на поштовање принципа територијалне цјеловитости.
Главни принцип Повеље јесте да су УН основане на сувереној једнакости свих држава али Запад ни у једном конфликту који је настао након формирања УН, послије Другог свјетског рата, није поштовао управо тај принцип, рекао је руски министар.
Према његовим ријечима, саме УН пате због такве политике – политике доминације.
Запад је умногоме "приватизовао" Секретаријат светске организације, а од тога никоме неће бити боље, рекао је министар и додао да се Русија и земље које нису дио западног света управо због тога залажу за реформу.
Реформа УН ће не само да отклони неправду – то што земље Азије, Африке и Латинске Америке нису довољно видљиве у Савјету безбједности, већ и то што су западне земље превише видљиве, између осталог, и у Секретаријату.
"Предложили смо многе критеријуме који су потребни за реформу. То је тежак задатак, али тежимо томе", рекао је министар, а преноси РТ Балкан.