Osuđivani turski kriminalac Sedat Peker ne prestaje da blati članove vladajuće partije turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Odbjegli 49-godišnjak i šef kriminalne grupe, koji je svojevremeno otvoreno podržavao Erdogana, počeo je da objavljuje snimke iz svog stana u Dubaiju, otkrivajući šokantne podatke o istaknutim političkim ličnostima.
Njegovi klipovi, koji obično izlaze jednom nedjeljno, pogledani su više od 75 miliona puta, izazivajući velike zabrinutosti oko zastupljenosti korupcije u državnim institucijama u Turskoj.
Govorio je i o navodnom razdoru između suparničkih frakcija unutar vladajuće partije i osvrnuo se na Erdoganove probleme u jeku borbe protiv ekonomskog pada i pandemije koronavirusa.
U prvim snimcima govorio je bivšem ministru unutrašnjih poslova Mehmetu Agaru i njegovom sinu Tolgi, kog je optužio za silovanje mlade kazahtanske studentkinje novinarstva i kasnije prikrivanje njenog ubistva kao samoubistva.
Mehmet Agar, kako Peker navodi, prisvojio je takođe i luksuznu marinu koja se koristi za trgovinu drogom. Nakon ovih tvrdnji, Agar je podnio ostavku na mjesto upravnika marine.
Dalji snimci iznose optužbe protiv poslovnih ljudi i medijskih ličnosti bliskih vladi, kao i protiv sina premijera Binalija Ildirima, u kojima tvrdi da je umiješan u šverc droge iz Venecuele. Na meti Pekerovih najžešćih napada je ministar unutrašnjih poslova Sulejman Sojlu kojeg optužuje za zloupotrebu moći i korupciju, a sve to sa ciljem da postane sljedeći predsjednik Turske i, kako kaže, "pregazi Erdogana".
Svi umiješani su odbacili Pekerove optužbe.
Šef mafije je rekao i da je bivši Erdoganov savjetnik za bezbjednost optužen za vođenje paravojnih snaga, te da je slao oružje sirijskim militantima koji su povezani sa Al Kaidom.
Erdogan se još uvijek nije pozabavio ovim tvrdnjama, iako je vlada u prošlosti negirala navode o naoružavanju džihadista.
Ipak, nakon nedjelja ignorisanja, ćutanje je prekinuo 26. maja kada je Pekerove navode odbacio i okarakterisao kao "zavjeru protiv Turske".
"Proganjaćemo članove kriminalnih bandi gdje god da su u svijetu. Nećemo ostaviti te zločince na miru dok ih ne vratimo u našu zemlju i ne predamo pravosuđu", rekao je Erdogan.
Peker je te nedjelje odgovorio Erdoganu i sugerisao da bi turski moćnik mogao biti u fokusu budućih video zapisa. Kasnije je rekao da će govoriti o Erdoganu nakon njegovog sastanka sa američkim predsjednikom Džoom Bajdenom 14. juna, kako mu ne bi "oslabio ruku".
U međuvremenu, opozicione stranke prihvatile su ove navode tražeći ostavke umiješanih ličnosti, kao i parlamentarnu i pravosudnu istragu, što je vladajuća stranka odmah blokirala.
Štaviše, vlasti su izdale novi nalog za Pekerovo hapšenje.
Inače, Peker je poznati nacionalista koji zagovara jedinstvo među nacijama koje govore turski jezik. Od svoje 17. godine bio je nekoliko puta u zatvoru zbog umiješanosti u organizovani kriminal i druga krivična djela. Nakon puštanja iz zatvora 2014. godine, podržavao je Erdoganovu stranku i čak prijetio njenim protivnicima.
Njegovo vjenčanje 2015. godine sa Ozge Peker, koja mu je bila advokat, privuklo je neke od najpoznatijih ličnosti u Turskoj.
Ipak, u aprilu je pokrenuta operacija protiv Pekerove grupe što je dovelo do hapšenja oko 60 njegovih saradnika. Pretražen je i njegov dom u Istanbulu, a Peker tvrdi da je bio primoran da progovori nakon što su njegova supruga i dvije ćerke navodno maltretirane i ponižavane tokom policijske racije.
"Pitaju me zašto sve ovo snimam. Kunem se Bogom da sam to prvo učinio iz bijesa. Čak sam čekivao da ću morati da se izvinjavam. Sada, ne znam zašto, ali baš želim ovo da radim".