Италијанска премијерка

Мелони: Сорош се мијеша у унутрашњу политику других држава

  • 09.01.2025. 16:26

Италијанска премијерка Ђорђа Мелони данас је рекла да се слаже са изјавом милијардера Илона Маска да се амерички финансијер и филантроп Џорџ Сорош мијеша у унутрашња питања других држава.

''Проблем је када ови људи користе ресурсе за финансирање партија и удружења широм свијета како би утицали на политику, што сматрам да Маск не ради за разлику од Сороша“, рекла је Мелони на конференцији за новинаре.

Она је поручила да се слаже са оцјеном Маска да се Сорош мијеша у унутрашњу политику других држава, а да власник Тесле не представља пријетњу демократији због својих изјава.

Мелони је истакла да не узима новац од Маска, али да су га ''други'' узели од Сороша, преноси Анса.

Коментаришући Маскову подршку крајње десничарској Алтернативи за Њемачку (АфД) и критику одлазећег њемачког канцелара Олафа Шолца, Мелони је подсјетила на наводно њемачко мијешање у италијанску политику.

''Жељела бих да подсјетим на мијешање њемачке стране у италијанске опште изборе“, рекла је она, мислећи на забринутост Берлина због њених десничарских ставова.

Она је такође довела у питање неповјерење према Маску, рекавши да је то због тога што има десничарска увјерења.

Мелони је додала да никада није разговарала са милијардером Илоном Маском о потенцијалном уговору његове компаније Старлинк и италијанске војске.

Мелони, која има добар однос са Маском, рекла је да је разматрала уговор са Старлинком о снабдјевању безбједносних комуникација за италијанску војску искључиво кроз призму националног интереса, преноси Анса.

Како се наводи, такав пројекат би вриједио 1,5 милијарди евра и важио би пет година, а опозиционе партије у Италији су оштро критиковале ту идеју због неповјерења Маску, док ју је подржао крајње десничарски министар саобраћаја Матео Салвини.

Маск је у новембру прошле године коментарисао ситуацију везану за мигрантске центре у Албанији и позвао да римске судије, које су наредиле повратак миграната у Италију, буду отпуштене.

Такође је подржао десничарског министра Матеа Салвинија током суђења за отмицу, због тога што 2019. као министар унутрашњих послова данима није дозволио искрцавање у Италију више од 40 миграната.

Салвини, који је претходно изразио подршку за Маска, а критиковао Сороша, у међувремену је ослобођен оптужби.

Раније је Маск оптужио британског премијера Кира Стармера да је као директор јавног тужилаштва у периоду између 2008. и 2013. године пропустио да процесуира групу мушкараца који су силовали младе дјевојке, и позвао краља Чарлса да распусти парламент.

Он је такође поставио питање да ли би САД требало да „ослободе“ Велику Британију од њене садашње владе.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: