Њемачки канцелар Олаф Шолц намјерно је довео до раскола у коалиционој влади Слободне демократске партије (ФДП), Социјалдемократа (СПД) и Зелених, о чему свједочи и његов припремљени говор, изјавио је њемачки министар финансија у оставци, Кристијан Линднер.
"Његова (Шолцова) пажљиво припремљена изјава доказује да је њемачки канцелар одавно престао да брине о постизању споразума који би био прихватљив за све, већ да тежи прорачунатом расколу у тој коалицији. На тај начин он води Њемачку у неизвјесност", казао је Линднер новинарима.
Бивши министар из коалиције ФДП оптужио је владајуће странке – Зелене и Шолцов СПД, да нису ни разматрали његове контрапредлоге за смањење бирократије, пореског оптерећења, повећање контроле над миграцијама и одржавање прагматичне политике као основе за консултације и енергетску политику.
Министар је оптужио Шолца да је "неамбициозан" у свом контраплану за превазилажење слабости Њемачке у економском развоју.
"Нажалост, Олаф Шолц је показао да нема снаге да нашој земљи да нови подстицај за напредак. Умјесто тога, канцелар је данас захтијевао да суспендујем кочницу дуга, законски прописано ограничење за ново задуживање државног буџета", објаснио је Линднер.
Он је нагласио да на то не може да пристане, пошто је положио заклетву као министар финансија.
"Канцелар је због тога престао да сарађује са мном и ФДП-ом на јучерашњем састанку коалиционог одбора", указао је.
Подсјетимо, Шолц је претходно изјавио да је од њемачког предсједника земље Франка-Валтера Штајнмајера затражио оставку Линднера, напомињући да је на то био "приморан како би спријечио штету по ту земљу".
Међу разлозима за своју одлуку да "отпусти" Линднера, Шолц је, између осталог, навео неспремност потоњег, у оквиру планирања државног буџета за 2025. годину, да истовремено одобри повећање потрошње за подршку Украјини и улагање у будућност Њемачке.
Наиме, Шолц намјерава да затражи гласање о повјерењу од Бундестага почетком 2025. године, што ће омогућити ванредне изборе у Њемачкој у марту.
Спорови око државног буџета изазвали су прошле године кризу у земљи. Линднерово незадовољство актуелном економском политиком и Шолцова жеља да с времена на вријеме укине такозвану "кочницу дуга" давали су повода за гласине о могућем краху владајуће коалиције.