Epidemija virusa ebole koja trenutno vlada u Demokratskoj Republici Kongo najveća je u istoriji te afričke države sa 319 potvrđenih slučajeva oboljelih, saopštilo je danas ministarstvo zdravlja te zemlje.
Od bolesti hemoragične groznice ebole umrlo je 198 osoba u provincijama Sjeverni Kivu i Ituri, gdje su napadi oružanih grupa i otpor stanovništva spriječili zdravstvene zvaničnike da pomognu na najbolji mogući način, prenosi Rojters.
Otkako je virus ebole otkriven 1976. godine, do sada je epidemija izbijala deset puta.
– Epidemija koja trenutno vlada, najgora je u istoriji DR Konga – rekla je portparolka ministarstva zdravlja Džesika Ilunga.
Sa više od 300 slučajeva oboljelih, ova epidemija se rangira kao treća najgora u istoriji čitavog kontinenta, poslije epidemije u Zapadnoj Africi koja je trajala od 2013. do 2016. godine, kada je potvrđeno 28.000 slučajeva i epidemije u Ugandi 2000. kada je oboljelo 425 osoba.
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrehesus u četvrtak je upozorio da najveći izazov vladajućoj epidemiji predstavlja bezbjednost, praćena nepovjerenjem stanovnika.
– Kada se dogodi napad, operacija se u suštini zaustavlja. Tako da mi zaustavljamo operaciju. A kada se operacija zaustavi, virus dobija prednost i utiče na nas na dva načina. Jedan je nazadovanje. Zato što kada operacije prestanu, uvijek dolazi do nazadovanja, u vakcinisanju ili kontaktiranju. A drugi problem je taj što se gomilaju slučajevi oboljelih jer ne možemo da ih vakcinišemo – rekao je on novinarima u Kinšasi.
Tokom prošlog mjeseca ubrzana je potvrda novih slučajeva oboljelih, a stručnjaci komiteta SZO za hitne situacije saopštili su u oktobru da se očekuje veliko pogoršanje epidemije ukoliko ne bude odgovora na situaciju.