Наставница ликовне културе Лија Сененг у једној школи у Калифорнији умрла је од бјеснила када ју је ујео слијепи миш у учионици, а симптоме које је развила чак мјесец дана након напада били су јако слични "грипу".
Жена је умрла крајем прошле недјеље, отприлике мјесец дана након што ју је угризао "вјероватно бијесни слијепи миш", објавило је Калифорнијско одјељење за јавно здравље у саопштењу за јавност у сриједу, пише сфгате.цом.
Наставница ликовне културе у средњој школи Брајант примијетила је слијепог миша у својој учионици негдје средином октобра, рекла је за КФСН њена блиска пријатељица Лаура Сплоч.
"Не знам да ли је мислила да је мртав или због чега је био у њеној учионици, али је покушавала да га узме и изнесе напоље. Није хтјела да му науди. Али тада се, претпостављам, пробудио или видио свјетло или било шта друго, мало се окренуло и полетило", рекла је пријатељица.
Наставницу ликовне културе је слијепи миш ујео 14. октобра прије него што су часови почели, али је она наставила са наставом нормално тог дана. Симптоме је почела да има тек скоро мјесец дана који су били јако слични "грипу". Међутим, здравствено стање јој је било све горе и горе због чега је хитно примљена у болницу.
Упркос томе што у данима након "окршаја" није показивала никакве знаке бјеснила, учитељица се разбољела око мјесец дана касније. Кћерка ју је одвела у болницу, гдје је стављена у медицински индуковану кому. Умрла је четири дана касније, 22. новембра. Докази о томе да је заражена бјеснилом пронађени су у узорцима прикупљеним у болници округа Фресно гдје је преминула.
"Било ми је тешко да је видим такву, комуницирала је само прстима, када није била у коми, када су је ставили у кому онда су нам рекли да нас чује само", рекла је пријатељица.
Иначе, научници из Америке су примијетили да су слијепи мишеви најчешћи извор бјеснила код људи у Сједињеним Државама.
"Уједи слијепих мишева могу бити невјероватно мали и тешко их је видјети или открити. Важно је опрати руке и потражити отворене ране након додиривања дивље животиње и одмах потражити медицинску помоћ у случају уједа. Увијек је најбезбједније оставити дивље животиње на миру. Не прилазите, дирајте или покушавајте да нахраните животиње које не познајете", рекао је директор ЦДПХ др Томас Арагон у саопштењу за јавност.
На ГоФундМе је остављен оглас за прикупљање средстава како би се помогло породици око трошкова везаних за организацију сахране.