Kina je u svemir lansirala letjelicu s tri astronauta, među kojima je i jedna žena.
Oni će u svemiru biti 6 mjeseci, a to je najduži vremenski period koji je u svemiru proveo kineski tim astronauta.
Raketa je lansirana iz Džijukvana na sjeverozapadu Kine u 00:23 po lokalnom vremenu.
Astronauti će testirati ključne tehnologije potrebne za sastavljanje nove svemirske stanice i sproveđće brojne važne eksperimente.
Kina, kojoj američki zakon ne dopušta saradnju s NASA a samim tim i slijetanje na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), posljednju deceniju je provela razvijajući tehnologije za izgradnju vlastite svemirske stanice.
I'm very excited for my dear friend Ye Guangfu finally going to space. He was the first taikonaut in @esa @ESA_CAVES training and took well care of me during my sea survival training in China. As did Wang Yaping.
— Matthias Maurer (@astro_matthias) October 15, 2021
Good speed to all three of you! - I'll join you soon in space. pic.twitter.com/rUWM6OBjui
Budući da će se Međunarodna svemirska stanica povući za nekoliko godina, kineska svemirska stanica će postati jedina u Zemljinoj orbiti. Povlačenje ISS je planirano za 2024. ali je NASA najavila moguće produženje do 2028. godine.
To je peta misija od 11 (s posadom i bez posade) koliko će biti ukupno potrebno za izgradnju kineske svemirske stanice, koja bi trebalo da bude završena krajem 2022. godine.
Nazvana Tiangong ("Nebeska palata"), po veličini će biti slična bivšoj sovjetskoj stanici Mir a planirano je da traje najmanje 10 godina.