Већина људи у Њемачкој не може да замисли будућност без готовине, показало је истраживање које је наручила централна Бундесбанка.
У анкети о навикама плаћања 69 одсто испитаника рекло је да је важно да могу да користе готовину, док је само девет одсто навело да им до кеша није стало.
Упркос неким манама, попут подстицања рада на црно, утаје пореза и пљачки, Бундесбанка истиче да има одговорност да промовише готовину као средство плаћања.
Међутим, супротно распрострањеном мишљењу у друштву, будућност готовине није сигурна, упозорила је Бундесбанка.
Банка види ризик од негативног тренда који сам себе гура: како потражња за готовином опада, може да се смањи број иначе скупих банкомата, а трговци могу из трошковних разлога почети да прихватају само картице и плаћање телефоном.
Значај готовинских плаћања у Њемачкој брзо опада. Док су потрошачи 2017. и даље обављали око три четвртине свакодневних плаћања у готовини, тај удио је до 2023. пао на нешто мање од 50 одсто.
Када је ријеч о промету, готовина сада чини само 26 одсто приватних плаћања, према редовним истраживањима централне банке.
У посљедњем истраживању у јесен 2023. учествовало је више од 5.000 људи, а оно показује да Нијемци све више користе кредитне и дебитне картице, као и опције мобилног плаћања.
Око 48 одсто испитаника очекује да ће готовина нестати из свакодневице у наредних 15 година. С друге стране, 39 одсто је рекло да ће се кеш и тада користити.
(б92)