Njemački naučnici utvrdili su zašto se u nekim rijetkim slučajevima nakon vakcinisanja "Astra-Zenekom" javlja tromboza. Za to, kažu, postoji i rješenje: aktivni sastojak sa trenutnim dejstvom "koji pomaže protiv tromboze".
Šest slučajeva tromboze u Njemačkoj nakon vakcinacije cjepivom "Astra-Zeneke" pomno su proučili na Univerzitetskoj bolnici Grajfsvald i došli do, kako ocijenjuju njemački mediji, "revolucionarnog otkrića": vakcina – u veoma rijetkim slučajevima – "aktivira" trombocite u krvi na sličan način kao kada oni stvaraju zaštitni sloj preko otvorene rane.
Takvu reakciju nije teško spriječiti, tako da se savjetuje da se rizičnim grupama uz vakcinu daje i odgovarajući preparat, aktivni sastojak s trenutnim dejstvom "koji pomaže protiv tromboze".
Njega je, međutim, moguće davati samo nakon pojave tromboze, a ne istovremeno sa primenom vakcine.
U Njemačkoj se nastavlja vakcinacija "Astra-Zenekom"
Inače, odmah po objavljivanju preporuke Evropske agencije za lijekove (EMA), 15 zemalja Evropske unije koje su privremeno obustavile vakcinaciju preparatom "Astra-Zeneke", najavilo je da će nastaviti s vakcinacijom tim cjepivom.
Njemački ministar zdravlja Jens Špan rekao je da se vakcinacija nastavlja već od petka, a isto je odlučila i Italija.
Španija namjerava da nastavi korišćenje vakcine "Astra-Zeneke" od početka sledeće nedelje, a za sada je jedino Švedska objavila da će "dobro proučiti" nalaz Evropske agencije i da će odluku donijeti za koji dan.
Uprkos brojnim medijskim napisima o toj vakcini u kojima se postavlja pitanje povjerenja građana u bezbjednost postupka, to u Njemačkoj nije ostavilo velikog traga na građane.
Prema jednom brzom ispitivanju javnog mnjenja, spremnost na vakcinaciju pala je veoma malo: ranije je to iznosilo 73 odsto, a sada 71 procenat upitanih građana izjavljuje da je spremno da se vakciniše "što prije".