Нобелову награду за мир ове године добила је јапанска организација Нихон Хиданкио, која окупља преживјеле од атомске бомбе у Хирошими и Нагасакију, саопштио је данас Нобелов комитет.
У образложењу одлуке наводи се да је овај масовни покрет познат и као Хибакуша, добио награду за мир за своје напоре да постигне свијет без нуклеарног оружја и за залагања да нуклеарно оружје никада више не смије да се употријеби.
Покрет је настао као одговор на атомске нападе у августу 1945. године, а његови чланови неуморно су радили на подизању свијести о катастрофалним хуманитарним посљедицама коришћења нуклеарног оружја.
Од установљавања 1901. године, Нобелову награду за мир добило је 110 појединаца и 30 организација, а поједине организације су добиле награду више пута.
Међународни комитет Црвеног крста освојио га је три пута, а Канцеларија високог комесаријата Уједињених нација за избјеглице два пута.
Најмлађа добитница Нобелове награде за мир Малала Јусафзаи је у тренутку када је добила награду имала 17 година, док је најстарији добитник Јозеф Ротблат имао 86 година те 1995. године.
Нобелова награда за мир је признање за посебне заслуге на пољима спајања народа, разоружања или смањења свјетских или регионалних војних потенцијала, политичког и другог образовања као и одржавања мировних конференција.
Одбор који одлучује о добитнику награде састоји се од пет чланова које бира норвешки парламент, а приједлоге кандидата за добитнике Нобелове награде за мир, осим чланова комисије и бивших добитника награде, могу доставити сви чланови владе или Међународног суда правде, професори на катедрама за социологију, историју, филозофију, право и политичке науке као и руководиоци одговарајућих института.
Нобелова награда за мир се може додијелити учесницима одређених мировних преговора иако они нису довели до коначног рјешења, односно до дотичног мировног уговора.
Награда је, као и друге Нобелове награде, донација шведског проналазача и фабриканта Алфреда Нобела, и од 1901. се сваке године додељује 10. децембра у Ослу, на дан његове смрти.