Sedmogodišnji dječak Artur Emanuel Bitenkor iz Brazila preminuo je nakon što se igrao u hrpi krečnjačkog praha ostavljenom pored puta.
Dječak je navodno preminuo od trovanja nakon što je udahnuo prah.
Na društvenim mrežama objavljena je dirljiva fotografija koja prikazuje dirljive posljednje trenutke dječaka koji srećan uživa u igri.
Na fotografiji dječak pozira sa podignutim palcem u krečnjaku - inače supstanci koja se obično koristi u građevinarstvu i poljoprivredi.
Fotografija je nastala svega nekoliko minuta prije tragičnog događaja 3. avgusta.
Dječak je hitno prevezen u bolnicu, ali je po dolasku proglašen mrtvim.
Artur je navodno skočio u otrovnu prašinu na porodičnom imanju u Ipirangi, u južnoj regiji Brazila.
Ljekari su rekli da je Arturova iznenadna smrt posljedica udisanja praha, prenose lokalni mediji.
Njegova porodica objavila je posljednju fotogradfiju stradalog dječaka na društvenim mrežama kao počast, ali i kao upozorenje drugima.
"Ova fotografija je posljednja i snimljena nekoliko minuta prije njegove tragične smrti, uzrokovane udisanjem krečnjaka, dok se igrao... Uspomene koje ću imati na tebe, moje drago dijete, uvijek će biti najbolje", napisao je dječakov stric Romaldo Bitenkor fotografija.
Porodica je tvrdila da nije znala za rizik od izlaganja ovoj supstanci, a lokalna policija pokrenula je istragu o smrti dječaka.
Brazilski institut za tehnološka istraživanja , ili IPT, kaže da krečnjak može uzrokovati probleme s disanjem i savjetuje ljudima da nose zaštitnu opremu ako rade s njim.
IPT upozorava da prah krečnjaka može biti kancerogen, posebno kada je čovjek izložen velikim količinama, i može uzrokovati oštećenje pluća.
Krečnjak u svom zdrobljenom obliku veličine šljunka ne predstavlja opasnost po zdravlje ako se koristi pravilno i u odgovarajućim uslovima.
Međutim, kada se dalje pretvori u prah ili prašinu, krečnjak može osloboditi čestice koje predstavljaju opasnost.
Opasna čestica koja je prisutna u krečnjaku je kristalni silicijum dioksid koji se može udahnuti, poznat i kao kvarc. Udišući kristalni silicijum dolazi u česticama 100 puta manjim od običnog zrna pijeska.
Udisanje kristalnog silicijum dioksida može dovesti do bolesti uključujući rak pluća, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, bolest bubrega i silikozu.
Silikoza uzrokuje upalu i ožiljke jer se čestice zarobljavaju u plućnom tkivu, smanjujući sposobnost pluća da uzimaju kiseonik.
Stanje dovodi do trajne bolesti pluća i moglo bi biti fatalnonavodi američki CDC.
Tipično, hronična silikoza se javlja nakon 10 i više godina izloženosti, ali bolest može brže napredovati ako je izlaganje veće.