Пентагон

Одговор на Орешник: Америка лансирала Мрачни орао

  • Извор: Агенције
  • 13.12.2024. 22:26

Пентагонову најновију ракету експерти упоређују с недавно распоређеним руским ракетама Орешник, а ове двије се појављују као кључни конкуренти у трци у хиперсоничном наоружању и подстичу расправе о способностима и стратешком учинку ових пројектила.

Сједињене Државе завршиле су пробно лансирање свог хиперсоничног оружја дугог домета из станице свемирских снага Кејп Канаверал на Флориди, потврдило је Министарство одбране САД у четвртак.

"Овај тест означава важну прекретницу у развоју једног од наших најнапреднијих система наоружања", рекао је секертар морнарице Карлос Дел Торо након теста који је услиједио након година одгађања и застоја.

Ракета је названа Мрачни орао (Dar Eagle), а Дел Торо тврди да ће интеграција овог оружја у амерички арсенал помоћи "осигурати да остану надмоћна свјетска борбена сила". Неки сматрају да је представљање Мрачног Орла амерички одговор на руски Орешник (стабло љешњака, оп.пр.), што је хиперсонични пројектил с нуклеарним капацитетом који је 21. новембра погодио украјинско војно-индустријско постројење у Дњепру.

Хоће ли се поновити хаос из 1956. године: Стручњаци упозоравају

Хоће ли се поновити хаос из 1956. године: Стручњаци упозоравају

Кориштење Орешника изазвало је посебну забринутост међу украјинским савезницима, будући да је напад на Дњепар услиједио само неколико дана након што је руски предсједник Владимир Путин потписао закон о новим, попустљивијим смјерницама земље о кориштењу нуклеарног оружја. Такође, у сриједу је Сабрина Синг, из прес одјељења Пентагона, упозорила да би Русија могла поново распоредити оружје "у наредним данима".

Шта је Мрачни орао?

Мрачни орао је ракетни систем средњег домета који се развија за потребе америчке војске. Лансира се са копна, из камиона, ово "трансформацијско хиперсонично оружје испоручиће неупоредиву способност за задовољење заједничких потреба за ратовањем", изјавио је доадмирал Џони Волф Џуниор, директор Програма стратешких система америчке морнарице.

Пројектилну компоненту ракете наводно су развили Локид Мартин и Нортхроп Груман. Иако је Министарство одбране САД рекло да ће најновији тест показати када ће ракета моћи ући у службу, још увијек није јасно када ће се то десити. 

Какав је у поређењу с Орешником?

Русија је изразила озбиљно повјерење у своју хиперсоничну ракету, а Путин је отишао толико далеко да је рекао да развој Орешника његову земљу ставља "на ивицу укидања потребе за кориштењем нуклеарног оружја". 

"Тренутно не постоје противмјере против таквог оружја", рекао је Путин након прве употребе Орешника.

Гоца Тржан о страшном насиљу које је преживјела: ''Док ме је тукао, мислила сам да ме воли''

Гоца Тржан о страшном насиљу које је преживјела: ''Док ме је тукао, мислила сам да ме воли''

"Ове ракете погађају циљеве брзином од 10 Маха—2,5 до 3 километра у секунди", додао је.

У међувремену, Мрачни орао може путовати брзином већом од 6.100 километара на сат, тврди америчка војска.

"Могу доћи до врха Земљине атмосфере и остати изван домета зрачних и ракетних одбрамбених система све док не буду спремни за напад, а тада је прекасно за реакцију", тврде Американци.

Мрачни орао би могао достићи брзину до 17 Маха — што је 17 пута брже од брзине звука, наводи "Булетин оф Атомик Сајентистс".

Нејасно је је ли Мрачни орао способан за нуклеарно оружје попут руског пандана. Према недавном извјештају које је за Конгрес припремила стручњак за напредну технологију Кели Сојлер, "већина америчког хиперсоничног оружја, за разлику од оног у Русији и Кини, није дизајнирана за кориштење с нуклеарном бојевом главом".


Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    ''Мућке

  • 13:05 Документарни програм (Р)

    Документарни програм (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Кето кухињица

    ''Кето кухињица

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    ''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.