NSO

Otkrivena veza Bajdenove savjetnice i firme koja pravi softver za špijuniranje po svijetu

  • Извор: Sputnjik
  • 19.07.2021. 21:15

Međunarodna istraga desetak medijskih kuća, uključujući Gardijan i Vašington post, došla je do podataka da je izraelska IT kompanija NSO "autoritarnim vladama“ prodavala softver koji može da služi za hakovanje i špijuniranje novinara, opozicionih političara i društvenih aktivista.

Izraelska firma NSO grupa, za koju se tvrdi da stoji iza špijunskog softvera Pegaz koji je prodavala različitim vladama koje su ga navodno koristile za špijuniranje svojih političkih protivnika, novinara i aktivista, u svojim aktivnostima angažovala je i firmu više savjetnice američkog predsjednika DŽoa Bajdena, Anite Dan, tvrdi se.


Firma Bajdenove savjetnice


Anita Dan je osnivač i partner u kompaniji SKDKnickerbocker political consulting, kako stoji i na veb sajtu kompanije. Na sajtu se navodi i da je radila kao glavni strateg bivšeg američkog predsjednika Baraka Obame, kao i da trenutno ne radi u kompaniji, ali da se njen povratak uskoro očekuje.

NSO grupa, koja je u centru hakerskog skandala, angažovala je u proljeće 2019. SKDK da joj pomogne u jačanju imidža, tvrdi se u izvještajima agencija Fast Company i The Intercept.


Kako je sve to povezano sa ubistvom novinara Kašogija


Poboljšanje imidža kompaniji je bilo potrebno nakon niza optužbi da je softver koji je razvila korišćen u špijuniranju brojnih novinara i političkih neistomišljenika širom svijeta. Jedna od navodnih meta bio je i saudijski novinar DŽamal Kašogi, koji je ubijen 2018. u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Američke obavještajne službe povezale su Kašogijevu smrt sa saudijskim prestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom, što je zvanični Rijad demantovao.

Iste godine kada je Kašogi ubijen, njegov prijatelj, saudijski disident Omar Abdulaziz podnio je tužbu protiv NSO tvrdeći da je ta firma pomogla u špijuniranju Kašogijevog telefona. Tužba je predstavljala i svojevrstan pritisak na Izrael, koji je u to vrijeme kompaniji trebalo da izda sertifikat uz pomoć koga bi svoje špijunske sisteme prodavala stranim vladama. Krajem 2020. izraelski sud odbio je da odbaci slučaj, a Abdulaziz je zahtijevao 600 000 šekela odštete.

Od tada, pokušaji kompanije Anite Dan da ojača imidž NSO mediji pažljivo prate, a objavljeni su u nedjelju, kada je na svjetlost dana izašla priča o hiljadama ljudi koji su špijunirani uz pomoć Pegaza.

U nizu tvitova, novinar NJujork tajmsa Kenet Vogel ustvrdio je da "neki od privatnih poslova Anite Dan nisu u potpunosti u skladu da njenim progresivnim osjećajima". On je naveo da je NSO plaćala njenoj kompaniji za usluge i u 2019, dok je skandal sa špijunskim softverom još uvijek bio u toku.

Početkom jula. Anita Dan je izjavila za Politiko da "vrlo brzo" namjerava da napusti poziciju višeg savjetnika u Bijeloj kući.


NSO ponovo u centru skandala


Zajednička istraga 17 medijskih organizacija, uključujući britanski Gardijan, američki Vašington post i francuski Mond, otkrila je da su brojni aktivisti za ljudska prava, opozicioni političari, advokati i novinari bili žrtve hakerskih kampanja koje su pokrenule vlade njihovih zemalja koristeći sistem Pegaz koji proizvodi NSO grupa.

Istragu pod nazivom "Projekat Pegaz" vodila je francuska neprofitna medijska organizacija "Zabranjene priče" - koju finansijski pomaže i Fond za otvoreno društvo DŽordža Soroša.

U izvještaju Gardijana navodi se da je grupa medija otkrila listu sa više od 50 000 telefonskih brojeva potencijalnih žrtava špijunske kampanje. Sistem Pegaz, prvobitno namijenjen za upotrebu protiv kriminalaca i terorista, korišćen je za špijuniranje telefonskih razgovora i elektronske pošte političkih protivnika.

Grupa medija zaključila je da je najmanje deset vlada, klijenata NSO, koristilo sistem za špijuniranje političkih protivnika, uključujući Azerbejdžan, Bahrein, Kazahstan, Meksiko, Maroko, Ruandu, Saudijsku Arabiju, Mađarsku, Indiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Najviše brojeva na analiziranoj listi, njih 15.000, dolazi iz Meksika.

Тагови:
  • 21:00 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 21:40 Серија: Авионџије (12+)

    'Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 22:10 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:25 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.

  • 23:50 Серија: Ел Чапо (12+)

    '''Ел Чапо'је криминалистичка телевизијска серија о животу Хоакина Гузмана познатијег по надимку 'Ел Чапо'.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм