Објављено на Редиту

Отворио је ''нови'' диск и запањио се: 800 gb тајних фајлова вриједних право богатство!

  • Извор: Курир
  • 22.04.2025. 16:47

Један Редит корисник познат као All-Seeing_Hands доживио је необично изненађење након што је купио оно што је требало да буде потпуно нови 1 TB SSD.

Када је прикључио диск, није га дочекао празан простор, већ готово 800 GB скупоценог софтвера – укључујући алате као што су Контакт и Реактор, који се иначе користе у професионалним музичким студијима.

У питању су програми који заједно могу вриједити неколико хиљада долара, а већина корисника Редита који су се укључили у дискусију потврдила је да су фајлови дјеловали легитимно. Оно што је требало да буде рутинско подешавање хардвера претворило се у дигиталну мистерију и жариште дискусије на интернету.

Мистериозно поријекло SSD диска

Откривање оваквог садржаја изазвало је бројне теорије. Неки корисници су нагађали да је SSD заправо био повраћени уређај, који је поново продат без брисања података. У малопродаји, нарочито у случају електронике, враћени производи се често враћају у промет уз минималне провере, а што може довести до тога да подаци претходног власника остану нетакнути.

Други су били опрезнији, сугеришући да би софтвер могао бити намјерно убачен ради преваре, или чак дио малициозне кампање. Скупи програми могли би бити “мамац” како би корисник покренуо софтвер који је заражен малвером, шпијунским алатима или скривеним backdoor-има.

Безбједносне и правне посљедице

Иако је овакво откриће интригантно, стручњаци за сајбер безбједност упозоравају на озбиљне ризике. Инсталација непровјереног софтвера, чак и ако дјелује легитимно, може довести до правних проблема ако је у питању пиратерија, али и до безбједносних претњи, као што су крађа података и нарушавање приватности.

Организације попут Electronic Frontier Foundation (EFF) већ годинама апелују да се сваки уређај – чак и потпуно нови – прво скенира, а затим сигурно форматира прије употребе. Иза сваког фајла непознатог порекла може да се крије скривена претња која постаје видљива тек након инсталације.

Упозорење и потрошачима и продавцима

Овај инцидент је још једном подсјетио да протоколи квалитета у малопродаји морају бити строжији, посебно када су у питању враћени и “обновљени” производи. Потрошачи очекују да нови уређаји буду заиста нови, а када се та граница наруши, повјерење у продавце и произвођаче долази у питање.

За купце, порука је јасна: никада не вјерујте слијепо ни “новом” уређају. Провјера и форматирање не само да су препоручени, већ су неопходни кораци како бисте избјегли потенцијалне проблеме. У овом случају, обична провјера претворила се у занимљиву причу, али и важну лекцију о дигиталној сигурности у 21. вијеку.

(Курир)

Пратите нас и путем Вибера