Враћа ли се Доналд Трамп? Хоће ли неко у Русији изазвати Владимира Путина?
Идуће године пола ће свијета изаћи на биралишта, укључујући тридесетак земаља које ће бирати предсједника. Ово је пет избора на које треба обратити пажњу.
Трамп-Бајден реприза
Милиона Американаца у новембру ће бирати предсједника Сједињених Држава, а по свему судећи снаге ће поново одмјерити садашњи предсједник Џо Бајден и бивши Доналд Трамп.
Однесе ли побједу, Бајден ће обављати дужност предсједника до 86. године живота. Анкета за анкетом показује да већина бирача мисли да је престар да би био врховни командант, иако је Трамп само четири године млађи.
Прије реванша с Бајденом, Трамп мора освојити номинацију републиканске странке и у тој је утрци фаворит упркос вишеструким суђењима која му висе над главом.
Трамп има предност и над Бајденом, показују тренутне анкете.
Још шест Путинових година на челу Русије?
Владимир Путин руски је челник посљедње 23 године, а 2020. је измијенио устав тако да може остати на власти до 2036., што би значило да би могао владати дуже од Стаљина.
Иако то још није објавио, сви очекују да ће се кандидрати на наредним изборима.
Што се тиче неке опозиције, Алексеј Навални служи 19-годишњу затворску казну, а своју кандидатуру најавио је Игор Гиркин, који је јавности постао познат након преврата у Украјини.
Европски испит за популисте
Више од 400 милиона бирача из 27 земаља Европске уније бираће 720 чланова Европског парламента у јуну. Десничарски кандидати охрабрени су побједама еуроскептика Герта Вајлдерса на изборима у Холандији и прошлогодишњег тријумфа италијанске премијерке Ђорђе Мелони.
Поздрављајући Вајделрсову побједу, француски крајње десничарски посланици у Европском парламенту Џордан Бордела написао је на Фејсбуку:
- Дајте нам тај јуни 2024.
Избори у Индији
Готово милијарду Индијаца гласаће у априлу и мају на изборима гдје премијер Нарендра Моди и његова националистичка странка БЈП траже трећи мандат.
Модијева политичка каријера и успјех темељили су се на подршци индијских Хиндуса, те Моди улази у изборе као јасан фаворит, а његове присталице му приписују заслуге за јачање положаја Индије на глобалној сцени.
Индија је у августу постала тек четврта нација која је спустила беспилотну летјелицу на Мјесец након Русије, САД и Кине, а планира послати човјека на Мјесец до 2040. године.
Мексико би могао добити прву предсједницу
Бивша градоначелница Мексико ситија Клаудија Шајнбаум кандидовала се у име странке Морена актуалног предсједника Андреса Мануела Лопеза Обрадора који нема право на нови мандат.
Њена противница Екчитл Галвез изабрана је да представља опозициону коалицију Широки фронт за Мексико. Однесе ли иједна од њих побједу, постаће првом предсједницом те земље с традицијом мачизма.
У трку се недавно укључио и млади гувернер државе Нуево Леон, Самуел Гарциа. Анкете показују да је Шајнбаум фаворит.