Кина премашује претходне пројекције брзином којом повећава свој арсенал нуклеарног оружја и "готово сигурно" учи лекције из сукоба у Украјини о томе како би могао да изгледа сукоб око Тајвана, наводи се у извјештају Пентагона о војној моћи Кине.
У документу се упозорава да Кина можда тежи новом интерконтиненталном ракетном систему користећи конвенционално оружје које би, ако буде постављено, омогућило Пекингу "да запријети конвенционалним ударима против циљева у континенталном дијелу Сједињених Држава, на Хавајима и на Аљасци".
Наводи се да ће, ако настави овако, Кина до 2030. године имати више од 1.000 нуклеарних бојевих глава.
Додаје се да Кина појачава војни, дипломатски и економски притисак, не само на Тајван, већ и на своје регионалне сусједе како би се супротставила ономе што види као напоре САД да обузда њен успон.
Извјештај се заснива на прошлогодишњем упозорењу америчке војске да Кина повећава своје нуклеарне капацитете много брже него што су то предвиђали амерички званичници.
Годишњи извјештај Пентагона, који се саставља на захтјев Конгреса, један је од начина на који америчко Министарство одбране мјери растуће војне капацитете Кине, коју САД виде као главну пријетњу у региону и дугорочним безбједносним изазовом Вашингтона, наводи АП.