Украјински батаљон "Ахил", из састава 92. јуришне бригаде, који је специјализован за борбу беспилотним летјелицама, током само једног мјесеца "потроши" око 3.000 дронова.
Како је рекао официр те јединице Рустам Нургудин, они не желе да користе оружје и летјелице западне производње, зато што "не могу да обаве посао".
- Најбољи пример је да системи, попут дронова Екскалибур, уопште не функционишу - рекао је Нургудин на састанку одбрамбених компанија у Лондону.
- Најбољи дронови не могу да лете - тврди он.
Беспилотне летјелице су дефинисале рат у Украјини. Украјинске компаније производе огромне количине дронова, према тврдњама званичника више милиона летјелица сваке године.
Кијев је такође успоставио потпуно нову команду, која је искључиво посвећена дроновима.
Проблем је, наглашавају украјински званичници, финансирање. Потребе Украјине далеко надмашују новац који се усмјерава у више од 250 компанија које се баве производњом дронова, рекао је Олександр Камишин, бивши украјински министар стратешке индустрије који надгледа одбрамбену индустрију.
- Тако је фрустрирајуће бити способан, али немати довољно ресурса - рекао је Камишин за Њузвик.
У цио овај проблем је потребно урачунати и фактор електронског ратовања и чињеницу да се због тога дронови буквално "гасе" када крену у акцију.
Иако украјински савезници, па и цивили, прикупљају средства и донирају дронове, многи од њих нису погодни за коришћење на линији фронта.
Неки дронови западне производње имају проблем да пробију густ распоред руских система за електронско ратовање на бојном пољу.
Нико у земљама НАТО и њиховим армијама не разумије шта се дешава, рекао је Нургудин.