Иако од почетка сукоба, крајем фебруара 2022, украјинско руководство непрекидно понавља да неће предати Русима "ни педаљ Украјине", све је вјероватније да без тога никакав компромис неће бити постигнут.
Подсјетимо, Володимир Зеленски и његови најближи сарадници од почетка руске инвазије говоре да неће платити за мир територијом која по свим међународним стандардима припада Украјини, што наравно укључује и полуострво Крим, које је под окупацијом руских снага од 2014.
Међутим, судећи по посљедњим порукама које долазе из круга најближих сарадника Зеленског, чини се да се украјинско руководство спрема за мировне преговоре у којима би, по свему судећи, ипак било спремно да дио територије преда Русији у замјену за окончање сукоба.
Такав закључак произилази из чланка који је за утицајне шведске новине "Дагенс Индустри" написао Андриј Јермак, шеф канцеларије Володимира Зеленског.
У чланку под насловом "Не смемо дозволити да Русија побиједи", Јермак захваљује европским савезницима који су подржали "План побједе" Володимира Зеленског.
"План побједе предсједника Зеленског састоји се од пет тачака:
1. Позив Украјини у НАТО
2. Повећана војна подршка без ограничења употребе оружја
3. Пакет ненуклеарног одвраћања
4. Омогућавање приступа партнерима кључним украјинским сировинама
5. Замјена америчких војних контингената у Европи украјинским трупама.
Као што предсједник Зеленски наглашава, ако сада кренемо са овим планом, можемо успјети да окончамо рат најкасније сљедеће године," наводи се у тексту који је написао Јермак.
Али у наставку текста, Јермак истиче кључну тачку када пише о могућим преговорима са Русијом.
"Успјешни преговори су могући само када све зараћене стране имају вољу да прекину борбу. Осим тога, ситуација мора да се врати барем на стање од 23. фебруара 2022. То би била полазна тачка за договор, пошто је дио Украјине био заузет прије тог датума“, стоји у Јермаковом тексту.
С обзиром да је аутор текста шеф кабинета Зеленског и један од кључних сарадника украјинског предсједника, јасно је да је ријеч о значајном заокрету са највишег нивоа.
Више се не помиње ослобођење цијеле Украјине, која обухвата територије окупиране пре руске инвазије у фебруару 2022. године, укључујући и полуострво Крим, већ повратак на линију разграничења која је била на снази дан прије почетка сукоба.