Кијев оптужио Москву за напад интерконтиненталним балистичким ракетама

Познати стручњак тврди: Мала вјероватноћа да су Руси користили ''ICBM'', ево и зашто

  • 21.11.2024. 12:31

Украјина је данас оптужила Русију да је јутрос извела напад на Дњепар интерконтиненталним балистичким ракетама (ICBM), што је један западни званичник одбацио као "мало вјероватан сценарио".

Вијести о Путиновим разорним ракетама долазе у јеку тензија, а након што је Џо Бајден одобрио да Украјина користи АТАЦМС да гађа дубоко у територију Русије, што је Кијев и урадио, а потом је јуче користио и британске ракете "сторм шедоу".

И док кијевски медији пишу да је Русија извела удар ICBM, стручњаци коментаришу да је мало вјероватно изведен напад интерконтиненталним балистичким ракетама на Украјину.

Објављени снимци наводног удара: Да ли су Руси лансирали интерконтиненталну балистичку ракету?

Објављени снимци наводног удара: Да ли су Руси лансирали интерконтиненталну балистичку ракету?

Павел Подвиг, аналитичар и стручњак за нуклеарно оружје је на друштвеним мрежама образложио зашто мисли да је мало вјероватно да Москва користи ICBM за напад на Дњепар.

Подвиг, који је научни сарадник Центра за проучавање контроле наоружања при Московском институту за физику и технологију, рекао је да употреба ICBM-а на мети тако близу "нема много смисла".

"Удаљеност од Капустин Јара до Дњепра је око 800 километара, то није интерконтинентална удаљеност", навео је Подвиг.

Руси открили: Ова америчка база је приоритет за потенцијално неутрализовање!

Руси открили: Ова америчка база је приоритет за потенцијално неутрализовање!

ICBM су балистичке ракете које могу да пређу удаљеност већу од 5.500 километара. Први украјински извјештаји говорили су да је коришћен RS-26. Међутим, Подвиг тврди да је руски ракетни програм RS-26 "заустављен" 2018. године.

"Не може се искључити да је RS-26 враћен из ’пензије‘ ради напада, али то имплицира да је Русија имала одређени број ових пројектила у складишту скоро десет година“, рекао је он.

"То није немогуће, али је мало вјероватно", рекао је стручњак за нуклеарно оружје.

Подвиг је истакао и да многе интерконтиненталне балистичке ракете имају минималну удаљеност коју морају да прелете.

Такође није било наговјештаја да је Москва унапред обавијестила Вашингтон о нападу, што је неопходно према условима споразума између САД и Совјетског Савеза из 1988. године. Споразум предвиђа обавјештење, не мање од 24 сата унапред, о планираном датуму, подручју лансирања и области удара за свако лансирање ICBM или SLBM.

Споразумом је такође предвиђено да се ова обавјештења достављају преко центара за смањење нуклеарног ризика. Споразум је ступио на снагу даном потписивања.

Песков: Није искључена могућност Путинове посјете Донбасу

Песков: Није искључена могућност Путинове посјете Донбасу

Подвиг је завршио своја размишљања ријечима: "Позвао бих људе да остану мирни, а не да аутоматски претпостављају да је 'интерконтинентално' нешто инхерентно и одмах опасно. Али то треба схватити озбиљно. Сви треба да буду опрезни у погледу изношења тврдњи или слања и тумачења сигнала“, навео је Подвиг, а преноси Телеграф.

Пратите нас и путем Вибера

  • 12:30 Аграр (Р)

    ''Аграр (Р)

  • 12:55 Енерго клуб (Р)

    ''''Енерго клуб (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Кето кухињица

    ''Кето кухињица

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    ''Серија: Авионџије (Р)

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.