Predsjednik Ugande Joveri Museveni potpisao je anti-LGBT zakon koji su aktivisti nazvali jednim od najoštrijih u svijetu.
Aktivisti i određene međunarodne organizacije za ljudska prava tvrde da se ugandanski Zakon o borbi protiv homoseksualizma iz 2023. godine mora preispitati.
Nacrt ovog zakona odobren je u martu, i prvobitno je podrazumijevao kaznu od 20 godina zatvora samo za one koji se identifikuju kao LGBT+, ali ga je predsjednik Ugande Joveri Museveni krajem aprila vratio u parlament na reviziju, kako bi bio izmijenjen tako da ne "uplaši" osobe kojima je potrebna "rehabilitacija".
"Uzeli smo u obzir zabrinutost naroda i donijeli zakone da zaštitimo svetost porodice", navela je predsjednica parlamenta Ugande Anita Anet Among u saopštenju objavljenom u ponedjeljak. Ona je istakla da Uganda čvrsto nastoji da "zakonom brani kulturu, vrijednosti i težnje naroda."
Ona je podstakla nadležne organe da sprovode zakon na "fer, staložen i čvrst način."
Izmijenjena verzija zakona koja je usvojena u parlamentu ranije ovog mjeseca pojašnjava da se identifikacija kao LGBT+ bez upuštanja u homoseksualne radnje neće kriminalizovati, prenosi RT Balkan.
Međutim, većina ostalih stavki je ostala nepromijenjena, poput predviđene smrtne kazne za "tešku homoseksualnost", a koja uključuje seks sa maloljetnikom, upražnjavanje seksa od strane osobe koja je HIV-pozitivna, kao i incest.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava nazvala je ovaj zakon "drakonskim i diskriminatornim", tvrdeći da on predstavlja "recept za sistemsko kršenje prava" LGBT+ osoba i opšte populacije.
Ova institucija je putem Tvitera saopštila da je ovaj zakon "u suprotnosti sa Ustavom i međunarodnim ugovorima, i zahteva hitnu reviziju."
U zajedničkom saopštenju Globalnog fonda za borbu protiv HIV-a, tuberkuloze i malarije, Zajedničkog programa Ujedinjenih nacija za HIV i Plana za hitnu pomoć u borbi protiv HIV-a predsjednika SAD navodi se da ovaj zakon dovodi napredak Kampale u borbi protiv HIV-a u "ozbiljnu opasnost."
Vašington je ranije upozorio Ugandu na moguće ekonomske "posljedice" ako zakon stupi na snagu.
"Svakako da ovo veoma pažljivo pratimo i morali bismo da razmotrimo da li bi možda bilo posljedica koje bismo morali da preduzmemo, možda na ekonomski način, ako ovaj zakon zaista bude usvojen i primenjen", rekla je portparol Bijele kuće Karin Žan Pjer u martu.
Museveni je, međutim, pozvao ugandanske zakonodavce da pokažu svoj "patriotizam", suprotstave se homoseksualizmu i pripreme se za potencijalne posljedice smanjenja strane ekonomske pomoći.