Амерички дипломата и некадашњи специјални изасланик у преговорима о Косову Френк Визнер преминуо је у 86. години у држави Њујорк, саопштила је породица. Визнер је водио тим америчких дипломата у процесу послије којег је Приштина 2008. године једнострано прогласила независност.
"Закључак који САД извлаче из овог извјештаја је да неће бити рјешења које је резултат преговора", посљедње су ријечи Френка Визнера послије 120 дана дугих преговора о статусу Косова у којима су посредовали и представници Еу и Русије, Волфганг Ишингер и Александар Боцан Харченко.
Тројица дипломата су извјештај предали Савјету безбједности у децембру 2007. године чиме су суштински окончани међународни покушаји да се статус Косова дефинише кроз преговоре двије стране уз међународно посредовање.
Визнер, Боцан Харченко и Ишингер именовани су пошто је Русија, у Савјету безбједности, спријечила усвајање плана финског предсједника Мартија Ахтисарија, па је 120 дана нових преговора представљало дипломатски компромис између жеље Американаца да Приштина једнострано прогласи независност и руске иницијативе да се дијалог настави.
Визнера је на мјесто специјалног изасланика САД у овом процесу, крајем 2005. године, именовала тадашња државна секретарка Кондолиза Рајс.
Преговоре су у име Србије, тада, водили предсједник Борис Тадић, премијер Војислав Коштуница и министар спољних послова Вук Јеремић.
Мубарак, Каунда, апартхејд...
Као амбасадор у Египту, у вријеме када су трупе Садама Хусеина упале у Ирак, био је један од ријетких западних дипломата који су остали у Каиру, сматрајући да су двије државе "на истој страни".
Био је амбасадор на Филипинима у вријеме када је том државом владала Корасон Акино. Као амбасадор у Зимбабвеу "пеглао" је односе са Кенетом Каундом, које је претходно уништила Централна обавјештајна агенција.
Као дипломата, био је један од кључних посредника у процесу који је водио ка паду апартхејда у Јужној Африци.
Сукоб са Обамом
Посљедњи пут, у дипломатску мисију је кренуо током Арапског прољећа 2011. године, када се жестоко сукобио са администрацијом Барака Обаме око начина на који је Вашингтон утицао на развој ситуације у Египту.
Касније је објаснио да је у Египат отишао како би помогао да се ријеше проблеми, а не да предводи протесте.
"Није било начина да утичемо на ток револуције у Египту, у шта смо се касније и увјерили", рекао је Визнер.
Три пута се женио. Био је ожењен Кристином де Гане, бившом супругом Пала Саркозија, оца каснијег француског предсједника Николаса Саркозија. Имао је двоје дјеце.