Ruski predsjednik Vladimir Putin za 19 godina državničkog mandata nikada nije prisluškivan, za šta postoje jednostavni razlozi - ne koristi pametni telefon, nema ga na internetu, dok su njegovi radni razgovori posebno šifrovani.
Putinu, za razliku od drugih svjetski poznatih ličnosti i institucija, niko nikada ije hakovao lične podatke niti su "telefonski huligani" razgovarali sa njim lažno se predstavljajući, što su iskusili drugi državnici.
Ruski lider ne koristi pametni telefon i aplikacije za slanje poruka, a rijetko ide na internet.
Da bi strane obavještajne službe ili "telefonske šaljivdžije" stigli do Putina, morali bi mu prići vrlo blizu.
"Čim uzmete u ruke pametni telefon, vi dajete potvrdu da ste spremni da sve svoje podatke iznesete na uvid javnosti", rekao je portparol predsjednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov.
O važnim temama Putin razgovara samo preko zaštićene telefonske linije, a zaštitu je nemoguće "provaliti" jer se glas kodira u digitalni signal pomoću složenog kriptografskog algoritma.
Potrebno je godinu i po dana da se taj algoritam dešifruje, a i besmisleno je to činiti jer se tokom razgovora algoritam više puta u različitim intervalima mijenja po principu slučajnog izbora.
Taj sistem osmislili su ruski stručnjaci za bezbjednost.
Tokom 2015. godine za razvoj zaštićene linije kvantne veze i za druge projekte sa kvantnim tehnologijama iz ruskog budžeta izdvojeno je 230 miliona rubalja (oko 3.060.778 evra).
Ta tehnologija je već spremna. U takvom sistemu podaci se prenose pomoću fotona i, da bi se prepoznali, potrebno je promijeniti njihovo stanje, a to nije moguće učiniti neprimjetno, prenosi "Ruska riječ".