Румунија

Разбијена криминална група: Људе држали као робове, злостављали чак и малољетнике

  • Извор: Телеграф
  • 15.11.2024. 20:37

У Румунији је разбијена криминална група која је људе са Балкана, мамећи их причом о сигурном послу и врхунској заради, одводила на принудни рад у Мађарску и од њих правила робове.

На десетине младих, међу којима има и малољетника, израбљивани су, изгладњивани и били су принуђени да мјесецима живе у нехуманим условима у Мађарској, у коју су дошли, вјерујући да ће себи обезбиједити боље сутра.

Како је саопштено из полиције, истрагом је установљено да су још 2013. петорица мушкараца и жена, сви наводно рођаци, организовали групу са циљем да зараде тако што ће радно експлоатисати социјално угрожене.

Припадници ове организоване криминалне групе циљали су осјетљиве људе, у тешкој финансијској ситуацији, који немају нормалне породичне односе. У већини случајева су жртве биле из прихватних центара, а осумњичени су им обећавали редовну мјесечну зараду од минимум 250 евра, смјештај и оброке, као и фиксно радно вријеме од 8 сати, пет, понекад шест дана недјељно.

Жртве су вјеровале да иду да раде за једну мађарску компанију, а када би коначно стигли на одредиште, проживљавали су пакао. Жртве су изгладњиване, тјерали су их да раде до изнемоглости, нису добијали новац, нити су имали приступ љекарима. Били су смјештени у дрвене бараке или подруме кућа. Неке су чак терали да раде и по 24 сата, све док не би пали од умора.

Нису ни слутили какав их пакао чека

Према писању медија, жртве из Румуније су у Мађарску превозила увијек двојица истих чланова криминалне групе. Све је дјеловало савршено. Након што би стигли на дестинацију, под изговором да треба да заврше све радне дозволе, узимали би им пасоше и сва друга документа, тако да жртве више нису имале куд.

Одмах потом би их одвели у смјештај, и тада би већини постало јасно да ништа није како је било договорено. Довођени су у објекте у којима су услови били нехумани и гдје је већ боравило 20 до 25 људи. Углавном су то биле дрвене бараке, без намјештаја, или подруми кућа. Ту би их држали под кључем. Одатле би их водили у објекте где се вршила прерада отпада, где би их терали да раде непрекидно од јутра до мрака и дуже.

Жртве су трпиле и психичко и физичко насиље, поготово на послу гдје су радили 12, 18, па некад чак и по 24 сата дневно, седам дана у недјељи.

У баракама не би имали основне услове за живот - сви су били неухрањени, нису могли да посјете љекара у случају болести, а многи су били приморавани да чисте бараке и подруме након што би завршили смјену у фабрици.

Према наводима румунских власти, како би се читав случај расвијетлио, под покровитељством Еуројуста, Румунија и Мађарска закључиле су споразум о заједничком истражном тиму.

Извршено је више претреса на територији обе земље, током који је пронађено 49.150.000 форинти (око 120.000 евра), 5.990 евра, око 350 грама накита, два аутомобила, документа, два пиштоља, као и други докази.

"Такође, током претреса у Мађарској идентификовано је више од 20 особа, вјероватно жртава трговине људима. Мађарски правосудни органи одредили су 12. новембра 2024. притвор за седам чланова организоване криминалне групе", саопштено је.

(Телеграф)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Преко Атлантика (Р)

    Преко Атлантика (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Народ Прича (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)