Број склопљених бракова у Кини опао је у прошлој години за петину, што је рекордан пад упркос напорима власти да подстакну младе парове да се вјенчавају и рађају дјецу у циљу пораста популације која опада.
Више од 6,1 милиона парова се вјенчало прошле године, у односу на 7,68 милиона годину дана раније, показују званични подаци кинеских служби за грађанска питања, преноси Ројтерс.
Смањено интересовање за брак и заснивање породице дуго је приписивано високим трошковима бриге о дјеци и школовања, а осим тога, нестабилна економија протеклих година отежава младима са факултетском дипломом да нађу посао, док се они који га већ имају не осјећају сигурно у вези са дугорочном перспективом.
За кинеске власти пораст интересовања за брак и рађање дјеце је хитна потреба пошто кинеска популација, друга по величини на свијету, убрзано стари, наводи британска агенција.
Стопа рађања деценијама је опадала због политике једног дјетета у периоду од 1980. до 2015. године, као и у усљед убрзане урбанизације.
Међу мјерама које спроводе кинеске власти је и позив универзитетима и колеџима да уведу "образовање о љубави" којим би нагласили позитивне аспекте брака, љубави, рађања и заснивања породице.
У новембру прошле године, кинеска влада је наложила локалним властима да издвоје средства у циљу рјешавања популационе кризе и повећања заинтересованости за брак и рађање дјеце "у правом животном добу".
У прошлој години је број рођене дјеце незнатно порастао након застоја током пандемије ковида, као и због тога што је 2024. године у кинеском хороскопу година змаја, а вјерује се да ће дјеца рођена у тој години бити амбициозна кад одрасту и стећи велико богатство.
Упркос порасту наталитета, број становника Кине опао је трећу годину за редом, наводи Ројтерс.
Подаци, такође, показују да је више од 2,6 милиона парова поднијело захтев за развод у прошлој години, што је за 1,1 одсто више него 2023. године.