Русија се званично повукла из кључног споразума о безбједности након Хладног рата који је осмишљен да деескалира потенцијалне сукобе Истока и Запада, што је најновији знак растућих тензија између Русије и НАТО-а.
Из руског Министарства спољних послова саопштено је да је у поноћ завршена процедура повлачења Русије из Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи.
"На тај начин је међународно правни документ, чију је важност наша земља суспендовала још 2007. године, коначно за нас постао историја", наводи се у саопштењу.
Овај споразум из 1990. године, договорен и закључен на крају Хладног рата и потписан годину дана након пада Берлинског зида, поставио је ограничења на распоређивање војне опреме с циљем одржавања војне равнотеже између НАТО-а и тадашњих земаља Варшавског пакта.
Русија је суспендовала своје учешће у споразуму 2007. и зауставила активно учешће 2015. године.
Руски предсједник Владимир Путин у мају је потписао декрет којим је поништио тај акт, осуђујући НАТО због "подривања евроатлантске безбједности".
"Овај споразум је закључен на крају Хладног рата, када се чинило могућим формирање нове архитектуре глобалне и европске безбједности засноване на сарадњи и учињени су одговарајући покушаји", саопштило је руско Министарство спољних послова.
Из Министарства наводе да су акције Сједињених Држава на проширењу НАТО-а довеле до тога да су земље Алијансе "отворено заобишле" ограничења и да је овај споразум у свом изворном облику изгубио додир са стварношћу.