Краљ Чарлс има рак и милиони Британаца забринути су за његово здравље. Краљица Камила је новинарима рекла да се краљ осјећа добро, а краљевска породица није износила више детаља о злоћудној болести која га је снашла.
Краљевска породица спремна је на најгоре и Чарлсова сахрана је до детаља испланирана још прошле године. Међутим, то нема никакве везе с његовом болешћу ни с годинама.
Операција Менаи Бриџ је кодно име за планове у вези са смрћу краља Чарлса III. Назив се односи на висећи мост у Велсу. План укључује објаву његове смрти, период званичне жалости и детаље његове државне сахране. Планирање краљеве сахране започело је готово одмах након што је Чарлс ступио на престо након смрти своје мајке и претходнице, Елизабете II.
За смрт принца Филипа, војводе од Единбурга, кодно име је било Операција Форт Бриџ, а за Краљицу Елизабету II - Лондон Бриџ из даун. Будући да је Елизабета II умрла у дворцу Балморал у Шкотској, након њене смрти такође је покренута Операција Уникорн.
Постоје посебни планови и за сахране сваког другог члана краљевске породице, без обзира на њихове године и здравствена стања.
Због чега се ово ради?
Иако је многима бизарно, краљевска породица Велике Британије, као и већине осталих монархија, слиједи строге протоколе. Сахране су испланиране до детаља будући да су то велики државни догађаји које би било немогуће испланирати након смрти монарха.
Дакле, у смислу планирања, нема велике разлике између планирања сахране и других државних догађаја који се тичу краљевске породице. Током историје дешавало се да монарси изненада умру или абдицирају, те протокол краљевске породице мора бити јасан и спреман у сваком тренутку.