Сјеверна Македонија једина је од држава бивше Југославије која није суштински промијенила грб.
Македонски премијер Христијан Мицкоски тврди да је владајућа коалиција спремна за ову промјену. Либерали сматрају да би уцртавање риса на државни симбол показало да је Сјеверна Македонија окренута будућности.
Лавови, рисови, или класја жита, дувана и мака - Сјеверна Македонија, по други пут од осамостаљења 1992. године, отвара расправу о државном грбу, који се од симбола некадашње Социјалистичке Републике Македоније разликује само по томе што је нова, независна држава избрисала петокраку.
Од тада, македонских грб чини "вијенац од класја жита, дувана и мака, повезан траком са народним орнаментом. У централном простору налазе се планине, ријеке, језера и сунце", што све заједно представља "богатство земље, борбу и слободу".
Тај грб, као и први грб града Скопља, осмислио је карикатуриста Василије Поповић. Петокрака са грба уклоњена је тек 2009. године, на иницијативу владе Николе Груевског.
Влада Груевског је контроверзним планом "Скопје 2012" направио озбиљан урбанистички хаос, јер је центар града преплавио квази-античким грађевинама и споменицима, који су изазвали гњев у сусједној Грчкој.
Послије рјешавања спора са Атином, монументални Александар Македонски на Букефалу, преименован је у коњаника, а са градског трга уклоњено је и неколико споменика личностима из македонске историје, којима ту, ионако није било мјесто, попут Андона Косета, познатог и као "Касапин", који је у вријеме изворног ВМРО-а био задужен за ликвидације.
Земља, борба и слобода ће, како ствари стоје, мјесто уступити новим симболима - лавовима, како је планирано приједлогом из 2014. године, или пак неком сасвим другачијом животињом, преноси РТС.
Либерално-демократска партија је, као македонски симбол, предложила риса, тврдећи да би уцртавање те животиње на државни симбол показало ријешеност Сјеверне Македоније да убудуће гледа у будућност умјесто да се враћа у прошлост.
"То је симбол који неће подсјећати на симболе сусједних држава. Прихватљива су само уникатност, посебност, новина, свјежина и будућност - као што је балкански рис, који потиче са Шар планине, представља један од наших националних симбола", наводе либерали.
Као другу опцију, Либерално-демократска партија је предложила сокола, пошто у Сјеверној Македонији живи девет врста ове птице, а опјевана је и у народним пјесмама.
Премијер Христијан Мицоски је, без залажења у детаље, рекао да је владајућа коалиција, коју чине ВМРО-ДПМНЕ и албански ВЛЕН спремна за почетак процеса промјене грба, те да је још одавно договор о томе питању постигнут са Демократском унијом за интеграције Алија Ахметија.
Ахметијева странка и ВМРО-ДПМНЕ су се о промјени грба договорили крајем 2014. године, па је тадашња влада прихватила "црвеног разјареног лава у златно-жутом штиту са круном".
Ипак, ова промјена никада није озваничена, јер је за уставну промјену била потребна двотрећинска већина у Собрању, па је тадашња Македонија, уз Бјелорусију, остала једина држава која је и даље задржала обиљежја настала у вријеме Совјетског Савеза и СФР Југославије.
Овакав приједлог је изазвао и прилично бурне реакције у сусједној Бугарској, чији грб такође садржи лава, али златног и у мало сложенијем окружењу.
Хералдичари су, тада, тврдили да македонски црвени лав у скоку ни на који начин не подсјећа за бугарског златног лава на црвеној позадини.
Одмах послије изјаве премијера Мицкоског и приједлога либерала, Македонци су поставили Фацебоок страницу на којој се, за мање од 24 сата, око 2.000 људи изјаснило против промјене државних симбола.