Извјештај америчке Агенција за одговорност (ГАО) из септембра 2023. године открио је неке шокантне податке о томе колико су стотине милијарди долара вриједни Ф-35 неспремни за борбу.
Док медији форсирају причу да је у просјеку 55 одсто Ф-35 борбено способно, у стварности је тај проценат много, много нижи - између 15 до 30 посто Ф-35 могло би да учествује у борбеним дејствима.
Проблем је у термину "способно за мисију", објашњава "Епох тајмс". Наиме, испоставило се да дефиниција Министарства одбране САД "способан за мисију" не значи борбено способан.
Летјелица која је "способна за мисију" може да лети и изврши понеки тест или пробни лет, али не и да учествује у борби, односно може да изврши само дио захтјева за борбене авионе који су "потпуно способни за мисију". Чак и са бројем авиона само "способних за мисију", флота Ф-35 је знатно испод програмских циљева од 90 одсто за Ф-35А (ваздухопловство) и 85 процената за борбене Ф-35Б (маринци) и варијанте Ф-35Ц (морнарица).
Другим ријечима, флота Ф-35 у цјелини није ни близу да испуни свој циљ способности мисије да буде у стању да уради било шта.
Ситуација је још шокантнија када је ријеч о "пуној способности" ловаца Ф-35.
У ГАО извјештају се наводи да је стопа пуне способности флоте Ф-35 за мисију близу 30 процената, док је стопа пуне способности за мисију Ф-35Б маринаца износила мизерних 15,5 процената у марту 2023. Актуелније бројке нису доступне, али с обзиром на текуће проблеме, укључујући непоуздане моторе, мало је вјероватно да се ситуација побољшала у прошлој години.
Све то, наводи се у тексту, указује да америчка војска којој је испоручено 600 Ф-35, не зна са колико борбено способних авиона располаже, нарочито када се у калкулацију укључи ниска стопа генерисања пуне мисије и лета.
С обзиром на спрегу војноиндустријског комплекса, војске и Конгреса, Пентагон ће наставити да улаже милијарде долара у програм Ф-35 који већ касни годинама и скупљи је за 183 милијарде долара у односу на првобитне планове, закључује се у тексту, преноси РТ Балкан.