Два ријетка црна вука, вјероватно брат и сестра, снимљена су камером док прелазе поток у пољској шуми, саопштила је у недјељу тамошња организација за заштиту природе.
Необична појава ових животиња у Пољској снимљена је прошле године видео камером коју је поставила координаторка пројекта SAVE Vildlife Conservation Fond Јоана Точидловска, преноси ЦНН.
Из те организације онда су одлучили да скупљају измет у шуми у нади да ће сазнати више о генетици црних вукова.
"У питању је нешто ново и необично“, рекла је Точидловска за АП.
Wow! Wildlife researchers have captured rare footage of two black wolves crossing a stream in a forest in Świętokrzyskie Province, Poland.pic.twitter.com/8V5Z7waPzV
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) February 9, 2025
Точидловска је првобитно поставила камеру да проучава даброве, а када је примијетила да су умјесто тога снимљени вукови, наставила је да држи камеру на истом мјесту и забиљежила је поново снимак црног вука, само прије неколико недјеља.
На једном снимку, црни вук и сиви вук полако су прешли поток у шуми, вода им је била скоро до стомака, прије него што су скочили на обалу. На другом снимку, снимљеном прошле јесени, виде се два црна вука и сиви вук који прескачу исти поток.
Већина од 2.500 до 3.000 вукова у Пољској је сива. Црно крзно потиче од генетске мутације која се одиграла и код домаћих паса прије више хиљада година. Тамно крзно је ријетко у Европи због смањене генетске разноликости, али најмање половина популације вукова има црно крзно у Националном парку Јелоустон у Сједињеним Државама.
Оба снимљена црна вука била су тешка око 30 килограма - отприлике величине њемачког овчара.
Точидловска наводи да су они вјероватно брат и сестра и стари су око годину дана.
Организација за заштиту, која прати вукове у Пољској већ 13 година, не открива локацију шуме како би заштитила вукове од криволова и спријечила ширење дезинформација, пише Н1.
Вукови су у Пољској у суштини изумрли до 1950-их, али се популација вратила посљедњих година, посебно у централни дио земље почетком 2000-их. Точидловска и њене колеге уче грађане како да безбједно живе у областима насељеним вучјим чопорима.