Упркос царинама које је увео амерички предсједник Доналд Трамп, кинеска економија је порасла за 5,4 одсто на годишњем нивоу у прва три мјесеца 2025, према управо објављеним подацима кинеске владе, преноси Би-Би-Си.
Резултат је надмашио већину очекивања, али ескалација трговинског рата са Сједињеним Америчким Државама помрачила је изгледе да исто важи и до краја године.
Ова чињеница ће вјероватно повећати притисак на Пекинг да уведе додатне стимулативне мјере како би се ублажили растући трошкови и подстакла економија. Али, како Би-Би-Си понавља, кинески подаци о расту, који су управо објављени, премашили су очекивања.
Већина економиста процјењује да ће раст између јануара и марта ове године бити око 5,1%.
Умјесто тога, Пекинг тврди да је БДП (бруто домаћи производ) у првом кварталу порастао за 5,4 одсто у односу на исти период прошле године.
Ови подаци се односе на период прије него што су америчке царине скочиле са 10% на 145%, тако да се дио овог раста може приписати повећању фабричке производње и убрзаном извозу робе - феномену познат као "утовар испред".
Пекинг ове године циља привредни раст од "око 5 одсто". Аналитичари виде циљ као амбициозан, с обзиром на дуготрајну кризу у сектору некретнина, слабу домаћу потражњу и велике америчке царине на кинеску робу, које додатно оптерећују економију.
Како тарифе могу утицати на економски раст?
Царине су намети које поскупљују извоз робе на тржишта попут САД.
За компаније у Кини тај порез на слање многих производа у Америку износи 145%.
Компаније морају да доносе тешке одлуке о томе да ли да подигну цијене за купце, да апсорбују трошкове тарифа или обоје.
Све три опције могле би резултирати нижим профитом, што утиче на допринос компаније кинеској економији. То би могло утицати на раст због тога колико се земља ослања на извоз.
Тарифе такође могу утицати на повјерење инвеститора. Посљедњих недјеља, најаве о царинама потресле су финансијска тржишта широм свијета, као и Кину.
Али пуни ефекти Трампових тарифа се не одражавају у данашњем извјештају о БДП-у, који покрива прва три мјесеца ове године, кажу аналитичари.
Како Луиз Лу из консултантске куће Окфорд Ецономицс каже за Би-Би-Си, она очекује да ће "успоравање раста доћи тек у мају или јуну".
- Тада пошиљке у транзиту почињу да добијају пун тарифни третман, што доводи до повлачења пословних инвестиција и производње - додаје.
Стивен Инс из компаније за управљање имовином СПИ каже за Би-Би-Си да је са царинама будућа кинеска "путања раста непогрешиво ружна".
- С обзиром да прогнозе падају испод 4% за наредних неколико квартала, то је стрма литица у односу на званични циљ Пекинга од 5% раста - додаје он.
(Јутарњи)