Знаци упозорења да би рат Израела са Хамасом могао да се претвори у разарајући пожар на ширем блискоисточном подручју злокобно трепере.
То наводи Економист у анализи у којој оцјењује да ирански ајатоласи играју најопаснију игру на Блиском истоку.
Наводи се да је Америка послала други носач авиона "УСС Ајзенхауер" с ударном групом у Персијски залив.
- Постоји вјероватноћа да ће доћи до ескалације - казао је у недјељу Ентони Блинкен, амерички државни секретар.
Он је оцијенио да расту шансе да ће бити још напада савезника Ирана на америчке снаге.
- Не бисмо жељели да видимо како се развија други или трећи фронт - рекао је Блинкен.
Економист наводи да страховања расту и у Либану да би Израел могао да искористи заштиту Америке за покретање превентивног напада.
Израел је евакуисао градове који се налазе близу границе са Либаном, а израелски премијер Бењамин Нетањаху упозорио је да, уколико Хезболах, паравојна организација коју из Либана коју подржава Иран, уђе у борбу, посљедице по Либан ће бити застрашујуће.
Економист наводи да би разлог одлагања офанзиве у Појасу Газе могло да буде то што Израел жели да ојача припреме за ескалацију на свом сјеверном фронту.
Подсјећа се да је шеф иранске дипломатије изјавио да је тај регион попут "бурета барута".
Наводи се да тамошњи аутократски владари у рукама држе фитиљ који би могао да га запали, а тај фитиљ је такозвана "осовину отпора" или мрежа насилних моћника широм региона.
Економист оцјењује да су ајатоласи провели двије деценије градећи ту мрежу у Ираку, Либану, Сирији и Јемену.
Према Међународном институту за стратешке студије, тинк-тенку са седиштем у Лондону, Иран тражи мјеста гдје је локално политичко уређење слабо, гдје је лако усмјерити особље и оружје и гдје ниједан спољни играч не може да оспори Техеран.
Наводи се да би способност Ирана да изазове хаос коју има на дохват руке - путем Хамаса, Хезболаха, многих ирачких шиитских паравојних формација и јеменских Хутија - могла чак да му да већу моћ од његових конвенционалних војних способности, које су релативно слабе.
Економист ипак оцјењује да у овом тренутку циљ Ирана, као што је то било током прошле деценије, није да изазове директни рат са Западом и његовим савезницима, већ да посије неизвјесност и нестабилност.
Наводи се да, баш као што је био на прагу да постане нуклеарна сила, Иран тако одржава стратешку двосмисленост с осовином.