Након веома високих, понегдjе чак и рекордних температура, западна Европа сада се налази под утицајем снажне активности циклона са Атлантика, уз јаке грмљавинске олује, а дио ових система сада се премјешта према нашем подручју и Србији.
У посљедња 24 часа подручје од Шпаније преко Француске до Британскјих острва захватиле су снажне грмљавинске непогоде са веома обилним пљусковима.
Доток топле и веома влажне ваздушне масе са запада Медитерана и знатно хладнијег ваздуха са сјевера условили су да атмосфера веома бурно одреагује и створи снажне олује.
Нажалост, локално су се формирале суперћелијске непогоде са градом, орканским ветром и врло обилним пљусковима.
На сјеверозападу Француске дошло је и до формирања мањег торнада. Срећом, погодио је слабо насељена подручја.
Најкрупнији град падао је на југозападу Француске и на истоку Шпаније, нарочито у области Валенсије.
У овом часу овај снажан облачни и падавински систем премијешта се даље на исток преко централне Европе и Алпа и овим предјелима доноси обилне падавине, понегдје и грмљавинске непогоде.
Овај облачни систем до јутра ће захватити и Србију, али у знатно блажем облику него запад Европе. Ипак, очекују се локални пљускови са грмљавином и то prrvo у сјеверним, западним и југозападним предјелима Србије, потом и у осталим.
Продор хладног фронта и доток хладније ваздушне масе изнад топле, условиће да дође до формирања и грмљавинских олуја и непогода са локалном појавом града, уз обилније пљускове и веома јаку грмљавину.
Највећа опасност од грмљавинских непогода очекује се у западним и југозападним пределима Србије, у Подрињу, у Мачви, Колубарском округу, Срему, у Шумадији, на ширем подручју Београда, на југу и истоку Баната, у Поморављу, Подунављу, у Браничевском округу и на сјевероистоку Србије.
Прије подне дуваће појачан југоисточни ветар, у кошавском подручју јак, после подне у слабљењу. Када ветар буде ослабио, у овим предјелима би се због слабог струјања облачност са веома обилним падавинама због веома слабог премијештања веома дуго задржавала, те обилним падавинама натапала једно исто подручје. У овим предјелима очекује се да локално падне и преко 30-50 литара кише по квадратном метру.
Срећом, снажне суперћелијске олује попут оних у западним предјелима Европе се не очекују, што не значи да локално неће бити нешто израженијих грмљавинских процеса.
Продор хладног фронта донијеће и пад температуре ваздуха, па се након сутрашњих 30°C, крајем дана очекује освежење, а у сриједу ће бити свјежије за пет до седам степени.
За разлику од бурног уторка када су грмљавинси процеси у питању, у сриједу се очекује знатно стабилније вријеме, уз ређу појаву локалних пљускова са грмљавином.
Иначе, грмљавинске непогоде карактеристична су појава у Србији у топлијем делу године, односно од априла до октобра, а нарочито током маја и јуна, док њихова честина јављања опада према крају лета, па и нису тако честа појава током септембра, а везују се углавном за продоре хладног фронта и захлађења.