Amerikanci sve više piju alkohol u izolaciji, kao i u svojim domovima tokom pandemije virusa korona, pokazuje naučno istraživanje.
Istraživanje je sprovedeno na 2.000 osoba starijih od 18 godina i prvo je te vrste koje je pokazalo vezu između teškog alkoholisanja i stresa uzrokovanog pandemijom kovid 19.
Rezultati studije pokazuju veliki porast konzumiranja alkohola među populacijom alkoholičara, odnosno onih koji tokom dva sata konzumiraju pet ili više alkoholnih pića kod muškaraca ili četiri ili više pića kod žena.
Među tom populacijom zabilježen je porast pretjeranog konzumiranja alkohola za čak 19 odsto u odnosu na svaku sedmicu provedenu tokom trajanja epidemiološke mjere zatvaranja /lokdaun/.
Ukupno gledano, povećano konzumiranje alkohola u tim uslovima dvostruko je veće kod alkoholičara nego kod ljudi koji ne pretjeruju sa pićem, odnosno taj omjer iznosi 60 odsto prema 28 odsto.
Problem je posebno izražen kod onih osoba koje pate od depresije ili drugih bolesti.
Studija, koju su sproveli stručnjaci sa Univerziteta Teksas u Dalasu, pokazuje da među ispitanicima ima slučajeva konzumiranja i do sedam pića tokom dva sata provedenih kod kuće za vrijeme epidemiološke mjere zatvaranja.
Činjenica da dio aktera ispitivanja živi u domaćinstvima sa djecom samo je ublažila šanse za opijanjem, i to za 26 odsto.
Naučnici upozoravaju da su potrebna dodatna istraživanja usmjerena prema simptomima depresije kao moderatorskom faktoru koji povezuje vrijeme u izolaciji sa pretjeranim ispijanjem alkohola.
Istovremeno, studija pokazuje da kod povremenih konzumenata nije zabilježen porast unošenja alkohola.
Autori studije naglašavaju da je 70 odsto ispitanika u kategoriji "dobrostojeći", što je već samo po sebi faktor koji doprinosi povećanom korištenju alkohola.
Zbog toga, autori studije ističu potrebu za dodatnim istraživanjem na još širem uzorku populacije, navodi portal "EurekAlert".