Свијет се приближава тоталном сукобу између суперсила, оцијенио је стручњак за међународну политику Дејвид Игнатијус у ауторском тексту за Вашингтон пост.
Он је подсјетио да је амерички предсједник Џозеф Бајден прошле недјеље "умјесто да ризикује одмазду Русије" избјегао захтјев украјинског предсједника Владимира Зеленског да употреби америчке ракете за гађање циљева дубоко на територији Русије.
"Украјинске присталице ругају се Бајденовом опрезу, тврдећи да је то знак слабости. Али ова критика је преоштра. Не би требало да желимо усијану главу у Бијелој кући.
Избјегавајући ризик од ескалације, Бајден је послушао савјете својих обавјештајних савјетника и испунио обавезе било ког предсједника да смањи опасност од нуклеарног рата", наводи се у тексту.
По његовом мишљењу, Бајден би требало да предузме друге агресивне кораке да подржи Украјину, чак и ако одбије да изврши ударе дугог домета помоћу ракета АТАЦМС.
"Посјета Кијеву овог мјесеца изазвала је забринутост да уморна Украјина почиње да се повија под притиском овог ужасног рата. Политичка база Зеленског се распада, а продужени рат до исцрпљивања ће распарчати Украјину.
Сједињене Америчке Државе и њени савезници морају да помогну Кијеву да ускоро постигне праведан мир, чак и ако то није потпуна побједа, коју Зеленски тражи", напомиње експерт.Don’t underestimate the risks of escalation over Ukraine, David Ignatius writes. https://t.co/JgO9XIxypX
— Washington Post Opinions (@PostOpinions) September 30, 2024
Он је такође навео да Русија све више сигнализира да су ракетни удари дугог домета "црвена линија".
Путин је најавио промјену нуклеарне доктрине како би се напади ненуклеарне државе коју подржава нуклеарна држава сматрали "заједничким нападом на Руску Федерацију".