Dominik Dvajer, član tima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koji je posjetio kineski Vuhan, gdje je prvo registrovan korona virus, izjavio je danas da je iznenađen kompleksnošću otkrivanja porijekla pandemije i istakao da su pred naučnicima godine istraživanja, prenosi Rojters.
Mikrobiolog i infektolog Dominik Dvajer rekao je da je tim u Vuhanu dobio pristup koji je zatražio od kineskih vlasti, dok pokušava da razumije šta se dogodilo u prvim danima pandemije.
"Svi znaju da je pandemija potekla sa pijace Huanan u Vuhanu, ali je ključno otkriti šta se dešavalo u to vrijeme i prije toga", istakao je Dvajer.
Australijski specijalista za HIV/AIDS, koji sa SZO ranije sarađivao za vrijeme epidemije SARS-a i ptičijeg gripa, rekao je da je zagonetno to što prvi asimptomatski nosioci novog korona virusa nisu znali da su zaraženi.
On je potvrdio mišljenje svog kolege iz tima zoologa i stručnjaka za bolesti životinja Pitera Dašaka, koji je ukazao na težinu razumjevanja bolesti.
"Čak i kod SARS-a i ebole imamo neke ideje, ali niko ne zna, za HIV takođe ne znamo tačne okolnosti", rekao je Dašak u četvrtak za Rojters.
Tim SZO je posjetio bolnice, istraživačke centre i pijacu Huanan u Vuhanu, gde su njihovi kontakti bili ograničeni posjetama koje su organizovali njihovi kineski domaćini.
Dvajer je rekao da je tim završio sa posjetama i da se priprema da predstavi rezultate svojih istraživanja što je jasnije moguće, uzimajući u obzir obim interesovanja javnosti. Plan je da to bude učinjeno prije nego što članovima tima istekne viza izdata na 28 dana krajem sledeće nedelje.
On je rekao da je potrebno više istraživanja koja se odnose na to kako je virus sa životinja prešao na čovjeka, kao i više ispitivanja antitijela na korona virus kod osoba koje nisu pokazale simptome bolesti.
"Razmatranje podataka kojima trenutno raspolažemo i njihovo objedivanjanje uz niz dugoročnih projekata, znači da bi sve to moglo da potraje nekoliko godina, zaključio je Dvajer.